Hastanelerde yüksek performanslı çalışma sistemlerinin ameliyathane hemşirelerinin tıbbi hatalardaki tutumuna etkisi
The effect of high-performance working systems in hospitals on the attitude of operating theatre nurses in medical errors
- Tez No: 910791
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, hastanelerde oluşturulan yüksek performanslı çalışma sisteminin ameliyathane hemşirelerinin tıbbi hatalardaki tutumuna etkisini incelemek amacıyla kesitsel, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tasarımda yapıldı. Çalışma, ameliyathane hemşirelerinin katılımıyla bir şehir hastanesi, bir devlet eğitim ve araştırma hastanesi ve altı özel hastanede çalışan ameliyathane hemşireleri ile Aralık 2023-Mart 2024 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Çalışmanın evrenini, çalışmanın yürütüldüğü hastanelerin ameliyathanesinde çalışan toplam 266 hemşire oluşturdu. Çalışmada herhangi bir örnekleme yöntemi kullanılmadı, çalışmaya tüm hemşireler davet edildi. Çalışma, araştırmaya katılmaya gönüllü olan 180 ameliyathane hemşiresi ile tamamlandı. Çalışmaya katılan ameliyathane hemşirelerinin %65,6'sı kadın, yaş ortalaması 30,53 (SS=7,01) ve çalıştıkları birimdeki deneyim süresi 3,54 (SS=2,85) yıl olarak belirlendi. Hemşirelerin %7,8'i kendisinin en az bir kez tıbbi hata yaptığını ve bu hataların %50'si için olay bildirimi yaptığını bildirdi. Hemşirelerin %35,6'sı diğer ekip üyelerinin hata yaptığına tanık olduğunu ve bunların %71,9'u için olay bildirimi yapıldığını iletti. Ameliyathane hemşirelerinin tıbbi hata tutum ölçeği ortalama puanı 3,72 (SS=0,419 ve yüksek performanslı çalışma sistemi toplam ölçek ortalama puanının 3,01 (SS=0,62) olduğu belirlendi. Yüksek performanslı çalışma sistemi ölçeği ortalama puanı ile tıbbi hata tutum ölçeği ortalama puanı arasındaki korelasyon katsayısı rp=0,05 ve p değeri 0,497 (p>0,05) saptandı.
Özet (Çeviri)
FENAR, R. (2024). The Effect of High-Performance Working Systems in Hospitals on the Attitude of Operating Theatre Nurses in Medical Errors. Istinye University Institute of Graduate Education, Department of Surgical Nursing. Master Thesis. Istanbul. This study was conducted in a cross-sectional, descriptive and correlational design to examine the effect of the high-performance work system established in hospitals on the attitudes of operating room nurses towards medical errors. The study was conducted between December 2023 and March 2024 with the participation of operating room nurses working in a city hospital, a state teaching/research hospital and six private hospitals. The study population consisted of a total of 266 nurses working in the operating rooms of the hospitals where the study was conducted. No sampling method was used in the study and all nurses were invited to participate. The study was completed with 180 operating room nurses who volunteered to participate in the study. Among the operating room nurses who participated in the study, 65.6% were female, the mean age was 30.53 years (SD=7.01), and the mean duration of experience in the unit was 3.54 years (SD=2.85). 7.8% of the nurses reported that they made at least one medical error and reported an incident for 50% of these errors. 35.6% of the nurses reported that they witnessed other team members making mistakes and reported incidents for 71.9% of these mistakes. The mean score of the medical error attitude scale was 3.72 (SD=0.419) and high-performance work system scale was 3.01 (SD=0.62). The correlation coefficient between the mean score of the high-performance work system scale and the mean score of the medical error attitude scale was rp=0.05 and the p value was 0.497 (p>0.05).