Multipl skleroz'lu hastalarda ağrı, yorgunluk, duygu durum, yaşam ve uyku kalitesinin mizaç karakter profili ve hastalığın klinik özellikleriyle ilişkisi
The relationship of pain, fatigue, mood, quality of life and sleep with temperamental character profile and clinical features of the disease in patients with multiple sclerosis
  1. Tez No: 910792
  2. Yazar: PINAR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖNÜL VURAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
AMAÇ: Bu çalışma, Multipl Skleroz (MS) hastalarında göz ardı edilen fakat hastanın yaşam kalitesinde önemli yere sahip olan ağrı, uyku kalitesi, yorgunluk ve duygu durum bozukluğunun klinik özellikler ve mizaç karakter profili ile ilişkisini araştırmak üzere tasarlanmıştır. MATERYAL VE METOD: Çalışmaya kesin MS teşhisi konmuş ve takibimize alınmış 50 hasta ile hasta grubuyla yaş ve cinsiyet bakımından uyumlu 50 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Tüm hastaların (Genişletilmiş Özürlülük Durum Ölçeği) EDSS skorları belirlendi. Muayenede spastisitesi olanlara Modifiye Ashworth Spastisite Skalası (MASS) uygulandı. Hastaların fonksiyonel kapasiteleri, Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği ile değerlendirildi. Ağrı lokalizasyonunu, tipini, şiddetini belirlemek için Vizüel Ağrı Skalası (VAS) ve McGill Ağrı Skalası kullanıldı. Berg Denge Testi (BDT) ile denge performansları değerlendirildi. Hem hasta hem sağlıklı gönüllülere Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ), Epworth Uyku Skalası (EUS), SF-36 yaşam kalitesi ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Mizaç Karakter Envanteri ve Yorgunluk Etki Ölçeği (YEÖ) uygulandı. Gruplar arası karşılaştırma yapıldı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES: This study was designed to investigate the relationship between temperament character profiles with clinical features, and pain, quality of sleep, fatigue and mood disorders which are important for the quality of life in Multiple Sclerosis (MS) patients although they are ignored. MATERIAL AND METODS: Our study included 50 patients who have a certain diagnosis of MS with the follow-up period and 50 healthy controls evenly matched for age and sex. Expanded Disability Status Scale (EDSS) scores for all patients were identified. Modified Ashworth Spasticite Scale (MASS) were performed for the patient who had spasticity in the physical examination. Functional capasities of the patients were assessed with the Functional Independence Scale. Visuel Pain Scale (VAS) and McGill Pain Scale were used for the localization, type and severity of pain. Balance performances were evaluated by using Berg Balance Test (BBT). Pittsburg Sleep Quality Index (PSQI), Epworth Sleep Scale (ESS), SF-36 Quality of Life Scale, Beck Depression Scale (BDS), Temperament Character Inventory and Fatigue Impact Scale (FIS) were performed for both MS patients and healthy controls. Groups were compared.