Profesyonel jokeylerde ve aprantilerde kavrama kuvveti, core stabilizasyonu ve dengenin karşılaştırılması
Comparison of grip strength, core stabilization and balance in professional jockeys and apprentices
- Tez No: 910804
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL DENİZ YILMAZ YELVAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Jokey ve aprantilerin yarış performansını etkileyen birçok fiziksel parametre bulunmaktadır. Aprantiler 210 yarış kazandıktan sonra jokey olabilmektedir ve çalışma şartları değişmektedir. Çalışanın amacı jokey ve aprantilerde kavrama kuvveti, core stabilizasyon ve denge gibi fiziksel parametrelerin karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya Türkiye Jokey Kulübü'nde görev alan 18-35 yaş arası 36 Jokey, 36 aprantini dahil edilmiştir. Sosyodemografik verilerin kaydedilmesinden sonra Kavrama kuvveti ölçümü için JAMAR El Dinamometresi, denge değerlendirmesi için üst ve alt ekstremite Y Denge Testi, core stabilizasyon değerlendirmesi için Modifiye Biering Sorenson testi, Mekik testi, Sağ yan köprü ve Sol yan köprü testleri kullanılmıştır. Değerlendirme tamamlandıktan sonra verilerin istatiksel analizi SPSS 22.0 programında hesaplanmıştır. Kavrama kuvveti analizlerinde jokeylerin aprantilerden anlamlı üstün olduğu tespit edilmiştir (dominant el için p < 0,001, non-dominant el için p < 0,001). Denge testinde jokeylerin anterior (ANT) ve posterolateral (PL) uzanma değerleri daha yüksek bulunmuştur (p: 0,009 ve p: 0,030), ancak posteromedial (PM) uzanma farkı anlamlı değildir (p: 0,060). Üst ekstremite uzanma sonuçlarında jokeylerin MED, SL ve İL değerleri anlamlı şekilde yüksektir (p: 0,005, 0,014, 0,018). Core stabilizasyon testlerinde jokeyler, Modifiye Biering Sorenson (p: 0,031) ve Mekik Testi'nde (p: 0,003) anlamlı üstünlük göstermiştir. Sol Yan Köprü (p: 0,021) testinde de fark anlamlıdır, ancak Sağ Yan Köprü (p: 0,176) testinde anlamlı fark bulunmamıştır. Jokeyler, aprantilere kıyasla kavrama kuvveti, denge ve core stabilizasyon testlerinde anlamlı derecede üstün performans göstermiştir. Yapılan korelasyon analizlerinde, kavrama kuvveti ile denge ve core stabilizasyon arasında pozitif yönde orta ve güçlü korelasyonlar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are many physical parameters that affect the racing performance of jockeys and apprentices. Apprentices can become jockeys after winning 210 races, and their working conditions change. The aim of this study is to compare physical parameters such as grip strength, core stabilization, and balance between jockeys and apprentices. The study included 36 jockeys and 36 apprentices aged 18-35 who work at the Turkish Jockey Club. After recording sociodemographic data, grip strength was measured using a JAMAR Hand Dynamometer, balance was assessed using the upper and lower extremity Y Balance Test, and core stabilization was evaluated using the Modified Biering Sorenson Test, Sit-up Test, Right Side Bridge, and Left Side Bridge Tests. After completing the evaluations, the statistical analysis of the data was performed using SPSS 22.0. Grip strength analyses showed that jockeys had a significantly higher performance than apprentices (dominant hand p < 0.001, non-dominant hand p < 0.001). In the balance test, jockeys had higher anterior (ANT) and posterolateral (PL) reach values (p = 0.009 and p = 0.030, respectively), while there was no significant difference in posteromedial (PM) reach (p = 0.060). For upper extremity reach, jockeys had significantly higher MED, SL, and İL values (p = 0.005, 0.014, and 0.018, respectively). In core stabilization tests, jockeys showed significant superiority in the Modified Biering Sorenson (p = 0.031) and Sit-up Tests (p = 0.003). The difference in the Left Side Bridge (p = 0.021) was also significant, but there was no significant difference in the Right Side Bridge (p = 0.176). Jockeys performed significantly better than apprentices in grip strength, balance, and core stabilization tests. Correlation analyses showed positive moderate to strong correlations between grip strength, balance, and core stabilization