Profesyonel futbol kulüplerinde genç takımların yeniden teşkilatlanması Türkiye için uygun alt yapı modeli
- Tez No: 19031
- Danışmanlar: PROF.DR. SACİD ADALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 349
Özet
-337- ÖZET Bu çalışmada Türkiye'de öncelikle profesyonel futbol şubesi olan spor kulüpleri ve Futbol Federasyonu ilişkileri ağırlıklı olarak ele alınmış, bu kuruluşların tarihi gelişim içinde ve değişimleri siyasi, iktisadi ve hukuki çerçevede yabancı ülke örnekleri ile beraber değerlendirilmiş, federasyon ve özellikle kulüpler için genç takımlara önem verilmesi gerekliliği sebepleriyle ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu maksatla, aksayan yönleri belirleyip telafi etmek üzere 70 kulübün genç takım antrenörleri ve genç takımlarla daha yakından ilgilenen idarecilere olmak üzere iki ayrı anket düzenlenmiş, mülakat ve gözlemler yapılmıştır. Anket çalışmalarıyla öncelikle bu kulüplerin idereci ve antrenörlerinden alınan bilgiler, istatistiki olarak değerlendirilip, idarecilerin verdikleri cevapların bir. kısmı bağımlı değişken olarak ele alınmış, kulüp ve genç takım antrenörlerinde aranılan vasıflar elde edilmiştir. Sonuç olarak, Türkiye şartlarına uygun olarak kulüplerin futbol alt yapı modeli ortaya çıkarılmıştır. Bu yapının iyi işlemesi için teklifler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
_ 338 - SUMMARY In this study primarly the relations of sport clubs that have professional soccer branches and Soccer Federation has mainly been taken into consideration and the variations of these organizations within the historical development have been evaluated together with the foreign country samples within the political, economical and legal limits, and the necessity for the federation and especially the clubs attaching importance to young teams has been realized with their reasons. For this purpose, tgo seperate interviews have been organized with the young team entrainers of 70 clubs, and with the managers who have closer relations with young teams, and observations relized in order to determine and recorver the defective aspects. With these interviews, the information primarily received from the managers and entrainers of these clubs has statistically been evaliated, and part of the replies by the managers have been taken into conbideration as dependent variable and the qualifications required of the young team entrainers have been obtained. As a result, the soccer substructure model of clubs in conformity with the conditions in Turkey has been realized, and suggestions for the betterment of this structure brought forward.