Acil serviste basit düşme sonucu vertebra fraktürü saptanan hastalarda bilgisayarlı tomografide ölçülen hounsfield biriminin fraktürü öngörmedeki yeri
The position of the hounsfield unit measured on computed tomography in predicting fracture in patients with vertebra fracture detected as a result of a simple fall in the emergency department
  1. Tez No: 910818
  2. Yazar: HAMİDE KARADENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. SONGÜL DOĞAN ARAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, acil servise basit düşme ile başvuran hastalarda, bilgisayarlı tomografi (BT) ile ölçülen Hounsfield ünitesinin (HU) vertebral fraktür gelişimini öngörmedeki rolünü incelemektir. Gereç ve Yöntem: Retrospektif olarak yapılan bu çalışmada, Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servis Kliniğine basit düşme sonrası başvuran hastalar incelenmiştir. Bu hastalardan 121 vertebra fraktürü gelişen hasta Grup 1'e, 53 vertebra fraktürü gelişmeyen hasta ise kontrol grubu olarak Grup 2'e dahil edilmiştir. Her iki gruptaki hastalardan alınan demografik, klinik ve radyolojik veriler istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Hastaların BT ile vertebral HU değeri ölçülüp gruplar arasında karşılaştırma yapılmıştır. Fraktür ile HU değeri arasındaki ilişki araştırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların %72'si (n=126) kadın idi. Eşlik eden hastalıklar arasında en sık hipertansiyon (%62.9) ve diyabetes mellitus (%44.7) vardı. En sık fraktürün L1'de (%24.3) olduğu görülmüştür. Çalışmadaki hastaların mortalite oranı %10.5 (n=18) idi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine the role of Hounsfield units (HU) measured by computed tomography (CT) in predicting vertebral fractures in patients presenting to the emergency department with simple falls. Materials and Methods: In this retrospective study, patients who presented to the Emergency Department Clinic of Gazi Yaşargil Training and Research Hospital after a simple fall were examined. Among these patients, 121 who developed vertebral fractures were included in Group 1, while 53 patients who did not develop vertebral fractures were included as the control group in Group 2. Demographic, clinical, and radiological data collected from patients in both groups were statistically compared. The vertebral HU values measured by CT were compared between the groups, and the relationship between fracture and HU values was investigated. Results: Of the patients included in the study, 72% (n=126) were women. The most common comorbidities were hypertension (62.9%) and diabetes mellitus (44.7%). The most frequent fracture was found at L1 (24.3%). The mortality rate among the study patients was 10.5% (n=18).