Göç yönetimi ve yerel yönetimler: Türkiye ve İspanya karşılaştırması
Migration management and local governments: Comparison of Turkey and Spain
  1. Tez No: 910819
  2. Yazar: BETÜL TOSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATUN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET İnsanlık tarihiyle aynı yaşta olduğu kabul edilen göç kavramı, insanoğlunun içerisinde bulunduğu ortamdan daha iyi bir ortama yaptığı yer değiştirme hareketidir. Günümüzde dünya kamuoyunun en önemli meselesi haline gelen göçün, ülkeler nezdinde yönetime tabi tutulması kaçınılmaz hale gelmiştir. Başarılı göç politikaları izleyen ülkeler, sürecin içerisine tüm aktörleri dahil etmişlerdir. Söz konusu aktörler arasında en büyük sorumluluk ise belediyelere düşmektedir. Zira her ne kadar genel politikalar merkezi hükümetler tarafından belirleniyor olsa da gerek bu politikaların gerekse göçmenlere yönelik geliştirilen projelerin uygulama alanı yerel yönetimler bünyesinde faaliyet alanı bulmaktadır. Bu çalışmada, göç konusuna siyasal ve yönetsel perspektiften bakılarak,“göç yönetiminde belediyelerin önemi ve etkisi nedir?”sorusuna cevap aranmıştır. Çalışmada, Suriye sınırına olan coğrafi yakınlığı sebebiyle kitlesel göçten en çok etkilenen ülkelerden Türkiye ve Fas, Cezayir gibi Afrika Ülkelerine olan coğrafi yakınlığı, Avrupa Birliği Üyesi ülkesi olması sebebiyle yoğun göç dalgalarına maruz kalan İspanya karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. İç göç ve dış göçlerden dolayı kozmopolit bir yapıya sahip olmaları nedeni ile Türkiye'den Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve İspanya'dan Barselona Belediyesi örneklem olarak tercih edilmiştir. Çalışma kapsamında nitel analiz yöntemi kullanılmıştır. Belediyelerin faaliyet raporları, ulusal ve yerel mevzuatı ile elde edilen veriler, metin incelemesi yoluyla analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The concept of migration, which is accepted to be of the same age with the history of humanity, is the movement of human beings from their current environment to a better environment. Today, it has become inevitable that migration, which has become the most important issue of the world public opinion, is subjected to management by countries. Countries following successful migration policies have included all actors in the process. The biggest responsibility among these actors falls to the municipalities. Although the general policies are determined by the central governments, both these policies and the projects developed for migrants are implemented by local governments. In this study, by looking at the issue of migration from a political and administrative perspective, the question 'what is the importance and impact of municipalities in migration management?' is sought to be answered. In the study, Turkey, one of the countries most affected by mass migration due to its geographical proximity to the Syrian border, and Spain, which is exposed to intense waves of migration due to its geographical proximity to African countries such as Morocco and Algeria and being a member of the European Union, are discussed comparatively. Gaziantep Metropolitan Municipality from Turkey and Barcelona Municipality from Spain were chosen as the sample due to their cosmopolitan structure due to internal migration and external migration. Qualitative analysis method was used within the scope of the study. The activity reports of the municipalities, national and local legislation and the data obtained were analysed through text analysis.