Alüminyumlanmış inconel 601 süperalaşımının yüksek sıcaklık aşınma davranışının incelenmesi
Investigation of high temperature wear behavior of aluminized inconel 601 supperalloy
- Tez No: 910901
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MECİT ÖGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Nikel esaslı süper alaşımların korozif ortamlara karşı dirençlerinin yanı sıra, yüksek sıcaklık ortamlarında nispi hareket halindeki bileşenler için makul düzeyde aşınma direnci göstermeleri de gerekmektedir. Bu çalışmada, Inconel-601 süper alaşımı numune yüzeyleri 4 saatlik işlem süresi boyunca 700℃'de paket alüminyumlama ısıl işlemine tabi tutulmuştur. Üretilen numunelerdeki mikro yapısal değişimler taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile değerlendirilmiş ve işlem görmüş yüzeylerin faz yapıları X-ışını difraktometrisi (XRD) ile incelenmiştir. Termokimyasal yüzey sertleştirmenin üretilen numunelerin yüksek sıcaklık tribolojik performansına etkisi Pin On Disk aşınma cihazı üzerinde oda sıcaklığında ve 400℃'de sırasıyla 7N ve 15N yükler altında gerçekleştirilmiştir. Numune kesitlerinde mikro sertlik ve nano sertlik ölçümleri de yapılmıştır. Yüksek sıcaklık aşınma testleri, termokimyasal yüzey sertleştirmenin özgül aşınma oranlarını oda sıcaklığında- 7 N, oda sıcaklığında- 15 N, 400℃- 7 N ve 400℃- 15 N altında sırasıyla yaklaşık %39, %38, %49 ve %51 oranında azalttığını göstermiştir. Isıl işlem, numunelerin mikro sertliğini ve nano sertliğini sırasıyla yaklaşık %382 ve %394 oranında artırmıştır. Aşınma performansı ve sertlik değerlerindeki artış, esas olarak ısıl işlemden sonra sert alüminid fazlarının oluşumuna atfedilmektedir.
Özet (Çeviri)
Apart from their resistance to corrosive environments, nickel-based superalloys are also required to exhibit moderate wear resistance for components in relative motion in high temperature environments. In this study, Inconel-601 superalloy sample surfaces were subjected to package-aluminizing heat treatment at 700℃ for a 4-hour treatment period. The microstructural changes in the produced samples were evaluated by scanning electron microscopy (SEM) and the phase structures of the treated surfaces were investigated by X-ray diffractometry (XRD). The effect of thermochemical surface hardening on the high temperature tribological performance of the produced samples was carried out on the Pin On Disk wear device under 7N and 15N loads at room temperature and 400℃ respectively. Microhardness and nanohardness measurements were also made on the sample sections. High temperature wear tests showed that thermochemical surface hardening reduced the specific wear rates by about 39%, 38%, 49% and 51% under room temperature- 7 N, room temperature- 15 N, 400℃- 7 N and 400℃- 15 N, respectively. Heat treatment increased the microhardness and nanohardness of the samples by about 382% and 394%, respectively. The increase in wear performance and hardness values is mainly attributed to the formation of hard aluminide phases after heat treatment.