Tavşanlarda deneysel olarak oluşturulan suprakondüler femur kırıklarının deve kemiğinden elde edilen kemik pinlerle tedavisi
  1. Tez No: 91093
  2. Yazar: NEVZAT YILDIZLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Çalışmada materyal olarak bir yaşında altı adet Yeni Zelanda tavşam kullanılmıştır. Deneysel olarak oluşturulan suprakondüler femur kırıklarının, deve tibia' sından elde edilen kemik çiviler ile intramedüller fikzasyonu sağlanmıştır. Postoperatif olarak 15., 30., 60. gün, 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10., 11., 12. ve 13 aylarda radyografîk görüntüleri alınmış ve değerlendirilmesi yapılmıştır. Bir olgu dışındaki diğer olgularımızda postoperatif iyileşmenin olumlu geliştiği gözlenmiştir. Diğer fikzasyon yöntemlerinde kullanılan materyallere göre daha ucuz olması ve resorbe olup, ikinci bir operasyona gerek kalmaması açısından kullanılma kolaylığı bulunan bir yöntem olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Six one year old White New Zealand rabbits were included in this study. Experimental supracondylar femur fractures were perfomed and fixed by using bone pins made of camel tibia. The animals were observed clinically and radiological signs in the postoperative period on the 15.,30. and 60. days and 4.,5.,6.,7.,8.,9.,10.,11.,12.,13. months and were evaluated. Bony union was achived in five of six rabbits. The bone pins made of camel tibia were cheaper than the other fixation materials and a second operation to remove them from the bone was not necessary. Thus, bone pins made of camel tibia should be considered for the treatment of supracondylar femur fractures in rabbits.