Diş hekimlerinin oral hijyen eğitimi ve hasta motivasyonundaki tutum ve uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of attitudes and applications of dentists on oral hygiene instructions and patient motivation
- Tez No: 910933
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU ARZU ALKAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Dental plak biyofilmi (DPB); periodontal hastalıklar, diş çürükleri, pulpal hastalıklar, apikal periodontitisler ve periimplant hastalıkların etiyolojisinde majör rol oynamaktadır. Hastanın kendisi tarafından plağın mekanik olarak uzaklaştırılmasıyla bu hastalıklar engellenebilmektedir. Bu hastalıkların önlenmesinde oral hijyen alışkanlığı zaruri olup, optimum dental sağlık durumunun sağlanabilmesi için önemli bir faktördür. Bu sebeple, hastalara oral hijyen eğitimi (OHE) verilip; hastaların bu eğitimi pratiğe dökülebilmesi amacıyla motivasyonel görüşmeler aracılığıyla hasta motivasyonu (HM) sağlanmalıdır. Ülkemizdeki sağlık sistemi gereği OHE verme ve HM sağlama görevi öncelikli olarak diş hekimlerine düşmektedir. Bu durumda, hekimin hasta ile olan iletişim becerisi, bu işlem için ayırması gereken zaman gibi faktörler önem kazanmaktadır. Araştırmamızın amacı, ülkemizdeki diş hekimlerinin OHE ve HM konusundaki tutum ve uygulamalarını değerlendirmektir. Çalışmamızın“çevrimiçi ve mobil anket”uygulanma biçimine elverişli olarak hazırlanan anket içeriğinde toplam 32 adet olmak üzere, demografik özellikleri belirleyen 9 soru, OHE ile ilgili 16 adet ve HM ile ilgili 7 adet soru yer almıştır. Çalışma sonuçları, 651 diş hekiminin sorulara verdikleri yanıtlarının sosyodemografik özelliklere ve uzmanlık dallarına göre karşılaştırılmasıyla değerlendirilmiştir.“Hastalarınıza oral hijyen eğitimi veriyor musunuz?”sorusuna“Evet”cevabını veren özel sektörde çalışan katılımcı yüzdesi, üniversite veya devlet kurumlarında çalışan katılımcılardan anlamlı bir şekilde daha fazladır(p10 yıl deneyimli katılımcı yüzdesi, 10 yıl deneyimli katılımcı yüzdesi, 10 yıl deneyimli katılımcı yüzdesi,
Özet (Çeviri)
Dental plaque biofilm (DPB) plays a major role in the etiology of periodontal diseases, dental caries, pulpal diseases, apical periodontitis and peri-implant diseases. These diseases can be prevented by removing plaque mechanically by the patient himself. Oral hygiene habits are essential for the prevention of these diseases and are important to provide optimum dental health. Therefore oral hygiene instructions (OHI) should be given to the patients and patient motivation (PM) should be improved through motivational interviews with them, so that the patients can apply these proceduredes constantly. Due to the health system in our country, giving OHI and improving PM are realized by dentists primarily. In this case, the factors such as the ability of the clinician to communicate with the patient and the time to be needed for the procedure are getting important. The purpose of our research is to evaluate the attitudes and applications of dentists in Turkey on OHI and PM. The questionnaire, which was prepared as“online and mobile survey”for the study, included a total of 32 questions, 9 of which were demographic features, 16 of them were about OHI and 7 of them were about PM. The results of the study were evaluated by comparing the answers of 651 dentists to the questions according to their socio-demographic characteristics and fields of specialization. The question of“Do you give oral hygiene instructions to your patients?”answered as“Yes”by the percentage of participants working in private practice is significantly higher than participants working in universities or governmental institutions (p10 years of experience is significantly higher than the percentage of participants with 10 years of experience is significantly higher than the percentage of participants with 10 years of experience is significantly higher than the percentage of participants with