Zamak döküm kalıbında geliştirme ve ürün analizleri
Improvement of zamac die cast molds and procut analysis
  1. Tez No: 910932
  2. Yazar: İHSAN GÖKHAN ALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET MURAT TAHİR ALTINBALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Günümüzde büyük firmalar, seri üretim sırasında çeşitli yöntemler izlemektedirler. Bu yöntemlerden birisi de zamak döküm ile parça imalatıdır. Daha çok orta kayıt, cam ve kapı sektöründe bulunan, yerine göre küçük yerine göre hacimli parçaların üretimi için tercih edilen bir yöntem çeşitidir. Döküm sırasında parçaların belirlenen geometrilerinin elde edilebilmesi için, belirlenen teknik ölçüler üzerinden kalıp imalatları gerçekleşmektedir. Yapılan kalıplar ilk olarak deneme aşamasına girmekte ve test edilmektedir. Kalıptan çıkan ürünler gerekli şartları yerine getirdiği takdirde seri üretime başlamaktadır. Fakat bazı kalıplarda bazen tasarımsal, duruma göre fiziksel, çevresel ve buna benzer etmenlerden dolayı hatalar ortaya çıkabilir. Bu tez çalışmasında üretim parkurunu yavaşlatan ve parça geometrisinden dolayı sıkıntı oluşturan bir ürün ele alınmıştır. İlk olarak parçanın üzerinde yapılacak olan değişikliklere karar verilmiştir. Belirlenen parametreler üzerinden parçanın eski hali ile yeni halinin karşılaştırılması analiz programları yardımı ile gerçekleştirilmiştir. Ürünün ve kalıbın optimizasyonu sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, large companies follow various methods during mass production. One of these methods is the production of parts with zamak die casting. It is a type of method preferred for the production of parts that are mostly in the middle register, glass and door sectors, and which are small compared to their places, but rather bulky. In order to obtain the determined geometries of the parts during casting, mold manufacturing is carried out over the determined technical dimensions. The molds made first enter the trial phase and are tested. If the products coming out of the mold meet the necessary conditions, mass production starts. However, in some molds, errors may occur due to design, depending on the situation, physical, environmental and similar factors. In this thesis, a product that slows down the production track and causes problems due to part geometry will be discussed. First, the changes to be made on the part were decided. The comparison of the old and new state of the part over the determined parameters was carried out with the help of analysis programs. Optimization of the product and the mold was achieved.