Abdominal bloating/distansiyonlu (karında şişliği/gerginliği) hastalarda semptomlar ile kor kas fonksiyonları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between core muscles functions and symptoms of patients with abdominal bloating/distension
  1. Tez No: 910939
  2. Yazar: MELAHAT AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE ÇELİKER TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma abdominal bloating/distansiyonlu (ABD) bireylerde semptomlarla kor kas fonksiyonları (kuvvet, endurans, kalınlık) arasındaki ilişkiyi incelemek için yapıldı. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Gastroenteroloji Bilim Dalı'nda yapılan çalışmaya 17 ABD'li hasta ve 20 sağlıklı 18-65 yaş arası dahil edilme kriterlerine uyan birey katıldı. Kor kas fonksiyonlarının (kuvvet, endurans, kalınlık) değerlendirmesinde; yüzeyel elektromiyografi (EMG), ultrasonografi (USG), dijital pelvik taban muayenesi, trigger point değerlendirilmesi, maksimum inspiratuvarekspiratuar basınç ölçümleri (MİP-MEP) kullanırken; semptom değerlendirmesinde, ABD semptomatik algı ölçümü ve Gastrointestinal Semptom Derecelendirme Ölçeği (GSDÖ) kullanılmıştır. Aynı zamanda hastaların klinikte rutin olarak kullanılan anorektal manometre, balon atma ve kolonik transit zaman verileri de dosyadan kaydedilmiştir. Olgu kontrol grubu verilerinin farklılıklarını analiz etmede MannWhitney U, ABD'li hastaların semptomları ile kor kas fonksiyonları arasındaki ilişkinin analizinde Spearman Korelasyon Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between symptoms and core muscle functions (strength, endurance, thickness) in individuals with abdominal bloating/distension (ABD). 17 ABD patients and 20 healthy individuals between the ages of 18-65 who met the inclusion criteria participated in the study conducted at the Department of Gastroenterology, Ege University Medical Faculty Hospital. In the evaluation of core muscle functions (strength, endurance, thickness); surface electromyography (EMG), ultrasonography (USG), digital pelvic floor examination, trigger point assessment, maximum inspiratory-expiratory pressure measurements (MIP-MEP) were used; while in symptom assessment, ABD symptomatic perception measurement and Gastrointestinal Symptom Rating Scale (GSRS) were used. In addition, the patients' anorectal manometry, balloon expulsion and colonic transit time data routinely used in the clinic were recorded from the file. Mann-Whitney U was used to analyze the differences in the case-control group data, and Spearman Correlation Analysis was used to analyze the relationship between the symptoms of US patients and core muscle functions.