Seramik sağlık gereçleri atıkları kullanılarak seramik-kompozit zırh malzemesi yapımının araştırılması
Investigation of ceramic-composite armor material production using ceramic sanitary ware wastes
  1. Tez No: 910940
  2. Yazar: BURAK DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNA AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Sunulan tez çalışmasında seramik vitrifiye çamuru ile silisyum karbür, lityum karbonat ve magnezyum karbonat bileşenleri eklenip zırh malzemesi denemesi yapılmıştır. Yaygın olan Replikasyon yönteminden yola çıkılarak seramik köpük yöntemi ile denemeler yapılmıştır. Seramik köpük malzemesinin hafifliği, gözenekli yapısı ve dayanıklılığı göz önüne alınarak zırh malzemesi olarak kullanılabilecek bir malzeme ortaya çıkartılmak istenmiştir. Denemeler belirli oranlarda silisyum karbür, lityum karbonat ve magnezyum karbonat eklenerek gözenekli yapı ve hafiflik gözlemlenmiştir. Replikasyon yöntemi ile yapılan denemeler ile karşılaştırmalar yapılarak denemelerin sonuçları XRD, XRF, TG/DTA, Optik Dilatometre ile sinterleme analizi ve SEM ile mikro yapı incelenmiştir. Sonuçlar incelendiğinde zırh malzemesi olacak bir yapının olduğu sonucuna varılmıştır. Ana zırh malzemesi ve ya destek zırh malzemesi olarak kullanılabilir bir yapı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Experiments were carried out with the ceramic foam method. Considering the lightness, porous structure and durability of the ceramic foam material, it was desired to create a material that can be used as an armor material. In the experiments, porous structure and lightness were observed by adding silicon carbide, lithium carbonate and magnesium carbonate in certain proportions. Comparisons were made with the trials made with the replication method, and the results of the trials were examined with XRD, XRF, TG/DTA, sintering analysis with Optical Dilatometer and microstructure with SEM. When the results were examined, it was concluded that there is a structure that will be an armor material. It has been concluded that a structure that can be used as a main armor material or as a support armor material.