Kriz yönetimi üzerine problem çözme becerilerinin etkisinde profesyonelliğin aracı rolü: Hastane idari çalışanları örneği
The Mediating role of professionalism in the impact of problem-solving skills on crisis management: Example of hospital administrative staff
- Tez No: 910944
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YORULMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma hastane idari çalışanlarının kriz yönetimi üzerine problem çözme becerilerinin etkisinde profesyonelliğin aracı rolünün incelenmesi amacıyla yürütülmüştür. Araştırma Uşak ili Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evreni 196 kişiden oluşmaktadır. Araştırma örneklemi 145 hastane idari çalışanıdır. Veriler yüz yüze anket tekniği ile toplanmıştır. Nicel türde olan bu araştırmada veriler Kriz Yönetimi Ölçeği, Problem Çözme Envanteri ve Profesyonellik Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Araştırma grubunun %64,1'i kadın, %39,3'ü 36-45 yaş grubu arasında, %46,9'u lisans mezunu, %57,2'si hemşire, ebe, sağlık teknisyeni, %2,8'i öğretim görevlisi, %35,9'u 11-20 yıl arası memuriyet çalışma yılına sahip, %40'ı 0-5 yıl arası kurumda çalışma süresine sahip, %39,3'ü 40.001-50.000 TL arası gelire sahip, %62,8'i sağlık yönetimi ile ilgili eğitim, seminer, sertifika alan bireylerden oluşmaktadır. Elde edilen veriler SPSS 26.0 paket programında analiz edilmiştir. Verilerin normal dağılıma uygunluğunun tespit edilmesi ile parametrik testler olan; bağımsız gruplarda t testi, varyans analizi ve araştırmanın asıl amacını test etmek için korelasyon ve regresyon analizi yapılmıştır. Araştırma hipotez sonuçlarına göre profesyonellikle kriz yönetimi arasında pozitif yönlü çok zayıf anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Profesyonellik ile problem çözme arasında anlamlı bir ilişki olmadığı araştırmamız verilerince tespit edilmiştir. Problem çözme ile kriz yönetimi arasında anlamlı bir ilişki olmadığı tespit edilmiştir. Aceleci yaklaşım hastane idari çalışanlarının kriz yönetimi üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve olumsuz bir etkiye sahiptir. Kaçıngan yaklaşım hastane idari çalışanlarının kriz yönetimi üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve olumsuz bir etkiye sahiptir. Problem çözme envanteri hastane idari çalışanlarının kriz yönetimi üzerinde anlamlı ve olumlu bir etkiye sahiptir. Aceleci yaklaşımın kriz yönetimi üzerindeki etkisinde profesyonelliğin kısmi aracılık rolü vardır. Bu aracılık rolünde, aceleci yaklaşımın kriz yönetimi üzerindeki olumsuz etkisini profesyonellik azaltmaktadır. Kaçıngan yaklaşımın kriz yönetimi üzerindeki etkisinde profesyonelliğin kısmi aracılık rolü vardır. Bu aracılık rolünde, kaçıngan yaklaşımın kriz yönetimi üzerindeki olumsuz etkisini profesyonellik azaltmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the mediating role of professionalism in the impact of problem-solving skills on crisis management among hospital administrative staff. The research was conducted at Uşak Training and Research Hospital. The population of the study consists of 196 individuals. The sample of the study consists of 145 hospital administrative staff. The data were collected using the face-to-face survey technique. In this quantitative study, data were collected using the Crisis Management Scale, Problem Solving Inventory, and Professionalism Scale. 64.1% of the research group are women, 39.3% are in the 36-45 age group, 46.9% are university graduates, 57.2% are nurses, 2.8% are teaching staff, 35.9% have 11-20 years of service, 40% have 0-5 years of service in the institution, 39.3% have an income between 40,001-50,000 TL, and 62.8% are individuals who have received education, seminars, or certificates related to health management. The obtained data were analyzed using the SPSS 26.0 software package. With the determination of the normal distribution of the data, parametric tests such as the independent samples t-test, analysis of variance, and correlation and regression analysis were conducted to test the main purpose of the research. According to the research hypothesis results, there is a very weak positive significant relationship between professionalism and crisis management. It has been determined by our research data that there is no significant relationship between professionalism and problem-solving. It has been determined that there is no significant relationship between problem-solving and crisis management. The hasty approach has a statistically significant and negative impact on the crisis management of hospital administrative staff. Avoidant approach has a statistically significant and negative impact on the crisis management of hospital administrative staff. The problem-solving inventory has a significant and positive impact on the crisis management of hospital administrative staff.There is a partial mediating role of professionalism in the impact of a hasty approach on crisis management. In this mediating role, professionalism mitigates the negative impact of a hasty approach on crisis management. In the impact of the avoidant approach on crisis management, professionalism plays a partial mediating role. In this mediating role, professionalism mitigates the negative impact of the avoidant approach on crisis management.