Jean-Jacques Rousseau'da postmodernizmin izleri
Traces of postmodernism in Jean-Jacques Rousseau
- Tez No: 910945
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZHAN GÖKTOLGA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
20 yy'ın sonlarında, sosyal bilimcilerin çalışmalarına konu olamaya başlayan postmodernizm kavramının, 1800'lü yıllarda kullanıldığına dair görüşler mevcuttur. 1960'lı yıllara gelindiğinde ise, New York'taki sanat muhitlerinde açık ve aktif bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Bu dönemden itibaren nüfuz etmediği herhangi bir alan kalmayıp; sosyolojiden edebiyata, mimariden sinemaya birçok alanda etkileri görülmüştür. Postmodernizm kavramı, bu tartışmalarda genel olarak modernizm kavramına zıtlık gösterdiği şekliyle ele alınmıştır. Zira kavramın sonra, öte anlamına gelen ön ekinden dolayı modern sonrası, ötesi anlamına geldiği bu çalışmada da öncelikli olarak vurgulanmıştır. Ayrıca estetik kaygı ve kriterlerinden, sosyolojik gidişata ve bilim felsefesine kadar sürekli genişleyen bir sahaya yayılmış olmasından ötürü tanımlanması oldukça zor olmuştur. Bu zorluğu gidermek adına muhtelif düşünürlerin ortaya attığı görüş ve yaklaşımlara bakmak faydalı olacaktır. Söz konusu yaklaşımlar ise iki maddede kategorize edilmiştir. İlki modernizm eleştirisi, ikincisi modernizmin özel bir hali olarak postmodernizm şeklindedir. Mevcut çalışmada ise, postmodernizm kavramı, aydınlanma döneminden başlayıp; bu dönemin tabii bir neticesi olan modernizm ile beraber detaylandırılmıştır. Bu kapsamda çalışmanın son kısmında, ilk olarak, aydınlanmanın postmodernizme zemin oluşturduğu en önemli düşünürlerden sayılan Jean-Jacques Rouseau'nun, ele aldığı bazı kavramlar anlatılmıştır. Devamında ise Rousseau'nun aydınlanma ve modernizm tutumu akıl eleştirisi kapsamında detaylı bir şekilde verilmiştir. Yöntem olarak, nitel araştırma yönteminin arşiv taraması tekniği ile hazırlanmış olan söz konusu çalışma, Jean- Jacques Rousseau'nun postmodernizm yaklaşımı anlatılarak sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the late 20th century, postmodernism began to be the subject of study by social scientists. There are opinions that it was invented in the 1800s. By the 1960s, it was being used openly and actively in the New York art scene. There was no field that it did not penetrate; it's effects were seen in many fields from sociology to literatüre, from architecture to cinema. In these debates, the concept of post- modernism was generally discussed in contrast to the concept of medemnizua. This is because the concept is derived from the prefix meaning after, beyond. There fore, ıt is primarily emphasized in this study that it means post-modern beyond. Moreover, it has been quite difficult to define it since it is spread over an ever- expanding field from aesthetic concerns and criteria to sociological trajectories and philosophy of science. In order to overcomethis difficulty, it will be useful to look at the views and approaches put forward by various thinkers. These approaches are categorized under two headings. The first is the critique of modernism and the second is post-modernism as a specialcase of modernism. In the present study, the concept of postmodernism stars from the enlightenment period and with modernism as a consequence of it. This study, wich has been prepared with the archive scanning technique of the qualitative research method as the general method, is concluded by explaining Jean-Jacques Rousseau's approach to postmodernism.