Fototerapi uygulanan yenidoğanlarda beyaz örtü ve masaj uygulamasının bilirubin düzeyine ve fototerapide kalma süresine etkisi
The effect of whi̇te cover and massage application on bilirubin level and duration of phototherapy in newborns undergoing phototherapy
  1. Tez No: 910964
  2. Yazar: ZEYNEP ÇİFTCİ DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜHAL ÇAMUR DEMİR, DOÇ. DR. ERKAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Randomize kontrollü deneysel nitelikte olan bu araştırma, fototerapi uygulanan yenidoğanlarda beyaz örtü ve masaj uygulamasının yenidoğanların bilirubin düzeyine ve fototerapide kalma süresine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma Aralık 2023-Haziran 2024 tarihleri arasında Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin çocuk servisinde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini fototerapi alan 60 (müdahale grubu 30, kontrol grubu 30) term yenidoğan oluşturmuştur. Veriler araştırmacı tarafından Anne-Bebek Tanıtıcı Bilgi Formu, Bilirubin ve Fototerapi Süresi Değerlendirme Formu, İdrar ve Defekasyon Takip Formu kullanılarak toplanmıştır. Müdahale grubunda yer alan yenidoğanların fototerapi ünitesinin etrafına yansıtıcı beyaz örtü asılmış ve günde 2 kez 6 saat ara ile 15 dakika bebek masajı uygulanmıştır. Kontrol grubundaki yenidoğanlara klinik rutin uygulanmış fototerapi ünitesinin etrafına beyaz örtü örtülmemiş ve bebek masajı yapılmamıştır. Müdahale ve kontrol grubunun tanıtıcı özellikleri homojen olup, istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This randomised controlled experimental study was conducted to investigate the effect of white cover and massage application on bilirubin level and duration of phototherapy in newborns receiving phototherapy. The study was conducted in the paediatric ward of Karabük Training and Research Hospital between December 2023 and June 2024. The sample of the study consisted of 60 term newborns receiving phototherapy (intervention group 30, control group 30). Data were collected by the researcher using Mother-Infant Descriptive Information Form, Bilirubin and Phototherapy Duration Evaluation Form, Urine and Defecation Follow-up Form. A reflective white cover was hung around the phototherapy unit of the newborns in the intervention group and infant massage was applied twice a day for 15 minutes at 6-hour intervals. Neonates in the control group underwent clinical routine, no white cover was placed around the phototherapy unit and no infant massage was performed. The descriptive characteristics of the intervention and control groups were homogenous and no statistically significant difference was found (p>0,05).