Fototerapi uygulaması sırasında beyaz örtü kullanımının bilirubin düzeyi ve bebeğin hastanede yatış süresi üzerine etkisi
The effect of using white cover during phototherapy on bilirubin level and duration of hospitalisation of the newborn
- Tez No: 909852
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA EREN FİDANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, fototerapi uygulaması sırasında beyaz örtü kullanımının yenidoğanların bilirubin düzeyi ve hiperbilirubinemi nedeniyle hastanede yatış süresi üzerine etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma, 20 Ekim 2023-10 Ağustos 2024 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde yürütülen deneysel, randomize kontrollü bir çalışmadır. Araştırmaya başlamadan önce Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan etik kurul izni alınmıştır. Araştırmaya hiperbilirubinemi tanısı almış 102 yenidoğan dahil edilmiştir. Yenidoğanlar deney (n=51) ve kontrol (n=51) gruplarına randomize olarak ayrılmış, deney grubundaki yenidoğanlara tekli fototerapi ve üç tarafını saracak şekilde beyaz örtü kullanılmış, kontrol grubuna ise sadece tekli fototerapi uygulaması yapılmıştır. Bilirubin düzeyleri fototerapi öncesinde, 4. ve 24. saatlerde ölçülmüştür. Verilerin toplanmasında“Veri Toplama Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde Kolmogorov-Smirnov testi ile normal dağılım kontrol edilmiş, bağımsız örneklemler t-testi, Mann-Whitney U ve Friedman testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the effect of using a white cloth during phototherapy on the bilirubin levels of newborns and the duration of hospitalization due to hyperbilirubinemia. Materials and Methods: The study was conducted between October 20, 2023, and August 10, 2024, in the Neonatal Intensive Care Unit of Gazi University Medical Faculty Hospital in Ankara. Ethical approval was obtained from the Clinical Research Ethics Committee of Gülhane Training and Research Hospital before the start of the research. A total of 102 newborns diagnosed with hyperbilirubinemia participated in the study. The newborns were randomly divided into an experimental group (n=51) and a control group (n=51). In the experimental group, phototherapy with a white cloth covering three sides of the device was applied, while the control group received standard single phototherapy. Bilirubin levels were measured before phototherapy and at the 4th and 24th hours. A“Data Collection Form”was used to collect the data. In the analysis of the data, the Kolmogorov-Smirnov test was used to check the normal distribution, and independent samples t-test, Mann-Whitney U, and Friedman tests were performed.