Kök kanal patı kaynaklı koronal renk değişikliğinin önlenmesinde farklı yöntemlerin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of different methods in preventing coronal discoloration induced by root canal sealer
  1. Tez No: 910972
  2. Yazar: BEYZA TALU KARABEKİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMET ALTUNBAŞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada farklı mekanizmalarla dentin tübüllerini tıkayan dentin bonding ajan, Teethmate Desensitizer ve KTP lazerin iki farklı kök kanal patının sebep olduğu renk değişimlerini önlenme etkileri araştırıldı. Ayrıca AH Plus ve MTA Fillapex kök kanal patı kaynaklı koronal renk değişikliği karşılaştırmalı olarak incelendi. Araştırmada tek kök ve oval şekilli tek kanalı bulunan 180 adet çekilmiş mandibular keser diş kullanıldı. Dişlerin mine-sement birleşiminin yaklaşık 2 mm altından kök segmentleri uzaklaştırıldı ve kronların vestibül yüzeylerinde spektrofotometrenin ucunun yerleşeceği kompozit çerçeveler oluşturuldu. Pulpa odası apikalde oluşturulan açıklıktan genişletilerek %2,5 sodyum hipoklorit ve %17 etilendiamintetraasetik asit ile irrigasyon yapıldı. Hazırlanan dişlerin 20 tanesi negatif kontrol grubu olarak seçildi ve dişlere herhangi bir prosedür uygulanmadı. Geri kalan 160 diş ise rastgele AH Plus-Bond, AH Plus-Desensitizer, AH Plus-KTP lazer, AH Plus pozitif kontrol, MTA Fillapex-Bond, MTA Fillapex-Desensitizer, MTA Fillapex-KTP lazer ve MTA Fillapex pozitif kontrol olmak üzere 8 gruba ayrıldı (n=20). Bond, Desensitizer ve KTP lazer gruplarına ilgili dentin tübül tıkama yöntemleri uygulandı. Pozitif kontrol gruplarına ise hiçbir tübül tıkama yöntemi uygulanmadan kök kanal patı yerleştirildi. Ardından apikal açıklıkları kapatılan dişler 37°C'de %100 nemde inkübatörde saklandı. Dişlerin işlemden önce, işlemden hemen sonra, 1. ayda, 3. ayda ve 6. ayda spektrofotometre kullanılarak renk ölçümleri yapıldı. Ölçümlerde belirlenen L*, a*, b* (CIELab*) değerleri kullanılarak her bir örneğin farklı zaman aralıklarındaki ΔE değerleri hesaplandı. Renk değişiminin klinik algılanabilirlik eşiği 3,3 birim olarak kabul edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of dentin bonding agent, Teethmate Desensitizer, and KTP laser, which block dentinal tubules with different mechanisms, in preventing discoloration induced by two different root canal sealer were investigated. In addition, coronal color changes caused by AH Plus and MTA Fillapex root canal sealer were comparatively examined. 180 extracted mandibular incisors with single roots and oval-shaped single canals were used in the study. The segments of the roots were removed approximately 2 mm below the cemento-enamel junction of the teeth and composite frames were created on the vestibule surfaces of the crowns where the tip of the spectrophotometer would be placed. The pulp chamber was instrumented through the opening created at the apex and irrigation was performed with 2.5% sodium hypochlorite and 17% ethylenediaminetetraacetic acid. 20 of the prepared teeth were selected as the negative control group and no procedure was applied to the teeth. The remaining 160 teeth were randomly divided into 8 groups as AH Plus-Bond, AH Plus-Desensitizer, AH Plus-KTP laser, AH Plus positive control, MTA Fillapex-Bond, MTA Fillapex-Desensitizer, MTA Fillapex-KTP laser and MTA Fillapex positive control (n=20). Relevant dentinal tubule occlusion methods were applied to the Bond, Desensitizer and KTP laser groups. Root canal sealer was placed in the positive control groups without any tubule occlusion method. Then, the teeth with closed apical openings were stored in an incubator at 37°C and 100% humidity. Color measurements of the teeth were made using a spectrophotometer before the procedure, immediately after the procedure, at 1 month, 3 months, and 6 months. ΔE values of each sample at different time intervals were calculated using the L*, a*, b* (CIELab*) values determined in the measurements. The clinical perceptibility threshold of color change was accepted as 3.3 units.