Solid böbrek lezyonlarının değerlendirilmesinde berrak hücre olasılık skorlamasının tanısal etkinliği
Diagnostic efficacy of clear cell likelihood score in the evaluation of solid renal lesions
- Tez No: 910971
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ORHAN NALBANT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı 4 cm'den küçük solid böbrek kitlelerinde berrak hücre olasılık skoru (Clear Cell Likelihood Score, CCLS) algoritmasının tanısal performansını ve MRG özelliklerinin histolojik tümör tipini öngörmedeki başarısını değerlendirmektir. Yöntem ve Gereçler: Çalışmamıza Ocak 2016 ve Nisan 2024 tarihleri arasında hastanemizde renal kitle nedeniyle histopatolojik tanı almış ve uygun kriterlere sahip multiparametrik MRG incelemesi bulunan, çalışmaya alınma ölçütlerini karşılayan 262 hasta dahil edildi. Hastaların MRG incelemeleri CCLS algoritmasında tanımlanan özellikler açısından değerlendirilmiş ve CCLS skorları belirlenmiştir. Ardından CCLS skorlarının, renal hücreli karsinom (RHK) alt tiplerinde ve malign-benign lezyon ayrımında tanısal performansı incelenmiştir. Ayrıca çok değişkenli lojistik regresyon analizi ile tümör tipini öngördürücü MRG özellikleri ve odds oranları araştırılmıştır. Bulgular: Berrak hücreli RHK tanısında CCLS skor ≥ 4 için %85,7 duyarlılık, %78,7 özgüllük değerleri elde etmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Aim of our study is to evaluate diagnostic performance of the clear cell likelihood score (CCLS) algorithm and ability of MRI features to predict histological tumor type in solid renal masses smaller than 4 cm. Materials and Methods: A total of 262 patients who met the inclusion criteria were included in our study, which involved patients who were diagnosed histopathologically with renal masses and underwent multiparametric MRI between January 2016 and April 2024 at our hospital. MRI examinations of the patients were evaluated based on the features defined in the CCLS algorithm and CCLS scores were determined. Subsequently, the diagnostic performance of CCLS scores in differentiating RCC subtypes and benign-malignant lesions was analyzed. In addition, multivariate logistic regression analysis was performed to identify predictive MRI features for tumor type and their odds ratios. Results: A CCLS score ≥ 4 achieved a sensitivity of 85.7% and a specificity of 78.7% in the diagnosis of clear cell RCC.