Akut pankreatit tanılı olgularda laboratuvar parametrelerinin hastalık prognozunu belirlemedeki etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of laboratory parameters in determining disease prognosis in cases diagnosis of acute pancreatitis
  1. Tez No: 910977
  2. Yazar: ESMA PEKER POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALTUĞ ŞENOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Bu çalışmada SII, PLR, NLR, RDW, BUN/ALB oranı, Monosit/HDL oranı, CRP/ALB oranı gibi invaziv olmayan parametrelerle akut pankreatit şiddetinin önceden tahmin edilmesi ve buna göre uygun tedavi düzenlemeleri ile morbidite ve mortalitenin azaltılması, çalışma sonucu elde edilen verilerle literatüre katkıda bulunulması hedeflenmiştir. Yöntem: Çalışma retrospektif çalışmadır. Süleyman Demirel Üniversitesi Hastanesi Gastroenteroloji Bilim Dalı'nda tanımlayıcı çalışma olarak tasarlandı. Çalışmaya 18 yaş üstü akut pankreatit (AP) tanılı (malignite , romatolojik hastalık ve kronik enfeksiyon tanıları olanlar hariç) olgular dahil edildi. Akut pankreatit tanılı hastalara ait veriler Süleyman Demirel Üniversitesi Otomasyon Sistemi, hasta dosyalarından toplandı, sosyo-demografik bilgiler yanı sıra hastaların özgeçmiş bilgileri, eşlik eden dâhili hastalıkları, başvuru şikâyetleri, başvuru anındaki vital bulguları, biyokimyasal değerleri, başvuru anında ve takibinde çekilen bilgisayarlı tomografi bulguları, hastane yatış süresi ve mortalitesi değerlendirildi. Çalışma sonucunda akut pankreatitli hasta grubunda prognozu etkileyen etmenlerin araştırılması için bazal veriyi sağlamak hedeflendi. Çalışmaya 01.01.2018 ile 01.12.2023 tarihleri arasındaki 153 AP tanılı olgu dahil edildi. Tüm istatistiksel analizler için SPSS 26 (IBM, Armonk, NY, USA) paket programı kullanıldı. P < 0.05 istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Bulgular: Çalışmamızda AP olgularında yaş ortalaması 64.7 ± 18'di, olguların 77 (%50.3)'si erkek, 76 (%49.7)'sı kadındır. Olguların 105 (%68.6)'inde hafif akut pankreatit, 48 (%31.4)'inde ciddi akut pankreatit olduğu görüldü. Olguların 24 (%15.7)'ünün Balthazar Skorlaması (0-1), 96 (%62.7)'sının Balthazar Skorlaması (2-3), 28 (%18.3)'ünün Balthazar Skorlaması (4-6), 5 (%3.3)'inin Balthazar Skorlaması (7-10)'dur. Olguların 56 (%36.6)'sı 7-10 gün, 51 (%33.3)'i 10 günden fazla, 43 (%28.1)'ü 4-6 gün hastane yatışına sahiptir. Olguların 13 (%8.5)'ünde yoğun bakım yatışı vardır, 8 (%5.2) olgunun ise mortaliteyle sonuçlandığı görüldü. AP olgularında SII düzeyi (p=0.001) ve CRP/ALB düzeyi (p=0.009) hastane yatış süresi uzun olan hastalarda kısa süreli yatanlardan anlamlı olarak yüksektir.
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of this study was to predict the severity of acute pancreatitis with non-invasive parameters such as SII, PLR, NLR, RDW, BUN/ALB ratio, Monocyte/HDL ratio, CRP/ALB ratio and to reduce morbidity and mortality by making appropriate treatment arrangements and to contribute to the literature with the data obtained from the study. METHOD: The study is a retrospective study. The study was designed as a descriptive study in the Department of Gastroenterology of Süleyman Demirel University Hospital. Acute pancreatitis (AP) cases (except for patients with malignancy, rheumatological diseases, and chronic infections) over the age of 18 were included in the study. Data of patients diagnosed with acute pancreatitis were collected from the patient files of Süleyman Demirel University Automation System, and socio-demographic information as well as patients' personal history, concomitant internal diseases, complaints at presentation, vital findings at presentation, biochemical values, and computed tomography findings taken at presentation and during follow-up were evaluated. As a result of the study, it was aimed to provide baseline data to investigate the factors affecting prognosis in the acute pancreatitis patient group. Cases between 01.01.2018 and 01.12.2023 were included in the study. SPSS 26 (IBM, Armonk, NY, USA) package program was used for all statistical analyzes. P < 0.05 was considered statistically significant. Results: The mean age of AP cases in our study was 64.7 ± 18 years. 77 (50.3%) of the cases were male and 76 (49.7%) were female. Mild acute pancreatitis was observed in 105 (68.6%) and severe acute pancreatitis in 48 (31.4%) cases. 24 (15.7%) of the cases had Balthazar Score (0-1), 96 (62.7%) had Balthazar Score (2-3), 28 (18.3%) had Balthazar Score (4-6), 5 (3.3%) had Balthazar Score (7-10). 56 (36.6%) of the patients were hospitalized for 7-10 days, 51 (33.3%) for more than 10 days, and 43 (28.1%) for 4-6 days. Thirteen (8.5%) of the cases had intensive care hospitalization. 8 (5.2%) of the cases died. SII level (p=0.001) and CRP/ALB level (p=0.009) in AP cases were significantly higher in patients with longer hospitalization than in patients with shorter hospitalization.