Kırsal yerleşimlerde ilkokul öğrencilerinin eğitim süreçlerinde ailenin rolü
The effect of the family on the education processes of primary school students in rural settlements
- Tez No: 911073
- Danışmanlar: PROF. DR. KASIM KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Eğitim ile aile kurumları birbirini her zaman karşılıklı olarak etkileyen bir ilişkiye sahiptir. Ailelerin türü, yaşadıkları yer, eğitim düzeyleri, yapılan işler çocukların eğitim hayatlarındaki başarıları doğrudan ya da dolaylı olarak etkilemektedir. Yaşanılan yer irdelenecek olursa kırsalda ya da kentte yaşamaları çocuklarının eğitim hayatlarında olumlu ya da olumsuz birçok etkiye neden olmaktadır. Bu bağlamda çalışmanın amacı Kayseri ilinin Tomarza ilçesine bağlı merkez dışı mahallelerde yaşayan çocukların yaşadıkları bölgenin merkeze uzaklığı, ailelerin türü, eğitimden beklentileri, öğretmenlerle ve diğer kişilerle ilişkileri, kırsal bölgenin özelliklerinin eğitimdeki başarı ve başarısızlık durumları üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Çalışma grubunu Kayseri ili Tomarza ilçesi ilçe merkezi dışında yer alan çocuğu ilkokulda okuyan 20 aile oluşturmaktadır. Bu çalışmayla kırsal yerleşimlerde yaşayan aileler yapılan görüşmelerle eğitim adına çok yönlü incelenmişlerdir. Bu görüşmeler veri analizi yoluyla analiz edilmiştir. Nitel araştırma yönteminin tercih edildiği araştırmada yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Bulgular, betimsel analiz yoluyla değerlendirilmiştir. Çalışma bulgularından hareketle kırsalda yaşayan ailelerin başarı durumlarını etkileyen çok fazla faktör saptanmıştır. Öğrencilerin fiziksel imkanları, kent imkanlarına ulaşılabilirlik, işlerden dolayı yapılan devamsızlıklar, tarım ve hayvancılıkta aileye yardımcı olma zorunluluğu, öğretmen sirkülasyonu, ebeveyn bilinci ve beklentileri gibi faktörlerle karşılaşılmıştır. Bu faktörlerin başarı ve başarısızlık üzerindeki etkileri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Education and family institutions have always had a mutually influencing relationship. The type of family, where they live, their level of education and the jobs they do directly or indirectly affect children's educational achievements. When the place of residence is analyzed, living in rural or urban areas has many positive or negative effects on the educational lives of children. In this context, the aim of this study is to investigate the effects of the distance to the center, the type of families, their expectations from education, their relations with teachers and other people, and the characteristics of the rural area on the success and failure in education of children living in the out of center neighborhoods of Tomarza district of Kayseri province. The study group consisted of 20 families whose children attend primary school outside the district center of Tomarza district of Kayseri province. In this study, families living in rural settlements were examined in a multidimensional way in the name of education through interviews. Interviews were analyzed through data analysis. Semi-structured interview form was used in the research in which qualitative research method was preferred. The findings were evaluated through descriptive analysis. Based on the findings of the study, many factors affecting the achievement of children of rural families were identified. Factors such as the physical facilities of the students, the obligation to help the family in agriculture and animal husbandry, teacher circulation, parental awareness and expectations were encountered. The effects of these factors on success and failure were observed.