Sınıf öğretmenlerinin kaynaştırma eğitimine yönelik bilgi düzeyleri ve sınıf içi uygulamaları (Kayseri örneği)
Knowledge levels of primary school teachers abaout inclusive education and their in- class practies (the example of Kayseri)
  1. Tez No: 911075
  2. Yazar: DERYA KAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KASIM KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırma, sınıf öğretmenlerinin kaynaştırma eğitimine yönelik bilgi düzeyleri ve sınıf içi uygulamalarını belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 eğitim öğretim yılı içerisinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda görev yapan 11 kadın, 9 erkek olmak üzere toplam 20 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Veriler yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanan veriler içerik analizi yöntemi ile çözümlenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda sınıf öğretmenlerinin kaynaştırma eğitimi konusunda kendilerini yeterli düzeyde gördükleri, sınıf içinde kaynaştırma eğitimine yönelik özel bir model uygulamadıkları belirlenmiştir. Öğretmenlerin sınıf içi uygulamalar konusunda öğrencinin ihtiyaçlarına göre Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı(BEP) oluşturdukları ancak öğrenci sayısının fazla olması sebebi ile uygulamada güçlükler yaşadıkları sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular neticesinde öğretmenler, kaynaştırma öğrencileriyle edindiği tecrübeler ve hizmet içi eğitim seminerleri ile kendilerini geliştirmeye çalıştıkları, uygulama sürecinde yaşadıkları aksaklıkları ise destek eğitim odası uygulaması ile giderdiklerini ifade etmişlerdir. Sınıf öğretmenleri, kaynaştırma öğrencilerinin normal gelişim gösteren akranları ile aynı ders kitaplarını kullanmakta zorlandıklarını belirtmişler bu doğrultuda da kaynaştırma öğrencilerine yönelik farklı ders kitapları ve etkinliklerin olması yönünde önerilerde bulunmuşlardır. Öğretmenlerin kaynaştırma eğitimi uygulamasının etkili bir şekilde yürütülebilmesi için kaynaştırma öğrencisi olan öğretmenlerin sınıflarına gölge öğretmen(kolaylaştırıcı kişi) verilmesi de öneriler arasındadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the knowledge levels of primary school teachers regarding inclusive education and their in-class practices. A case study, a qualitative research design, was used in the study. The study group consisted of 20 primary school teachers, 11 women and 9 men, working at public schools affiliated with the Ministry of National Education during the 2022-2023 academic year. Data were collected through a semi-structured interview form. The data collected via the semi-structured interview form were analyzed using content analysis. Based on the findings of the research, it was determined that the primary school teachers consider themselves sufficiently knowledgeable about inclusive education but do not implement a specific model for inclusive education in the classroom. Teachers create Individualized Education Plans (IEPs) based on the needs of the students in their classrooms, but they face difficulties in implementation due to the high number of students. According to the findings, teachers stated that they try to improve themselves through their experiences with inclusive students and in-service training seminars, and they address the challenges encountered during the implementation process through the use of support education rooms. Primary school teachers also mentioned that inclusive students struggle to use the same textbooks as their typically developing peers and recommended that different textbooks and activities be made available for inclusive students. One of the suggestions for effectively implementing inclusive education is to assign a shadow teacher (facilitator) to classrooms with inclusive students.