Ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin okul dışı tarih öğrenme yollarını kullanma durumları
The usage of outside school history learning ways of secondary school 7th grade students
- Tez No: 911077
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET KIRPIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
İçerisinde bulunduğumuz dönemin koşullarında bilgiye ulaşma hızı ve bilgi edinme yolları artmış durumdadır. Bilgiyi öğrenme ve öğretme süreçlerinde en etkili yolun okulda/derste gerçekleştirilen öğrenmenin olduğunu düşünmek yanlıştır. Yapılan çeşitli araştırmalarla öğrencilerin farklı zekâ yapılarına ve buna bağlı olarak farklı öğrenme yollarına sahip oldukları ortaya çıkarılmıştır. Öğrenme ve öğretme süreçlerinde okulda gerçekleştirilen öğrenmenin yanında öğrencilerin okul dışı alanlarda da çeşitli yollar ile bilgiye ulaşarak öğrenmeyi gerçekleştirdikleri bilinmektedir. Tarih öğretimi sürecinde de farklı okul dışı öğrenme yollarına başvurulmasının öğrencilerin tarih öğrenimine olan ilgi, motivasyon ve başarı düzeyini nasıl etkilediği, öğrencilerin okul dışı öğrenme yollarından neleri tercih ettiği tarih öğretim süreçlerinin etkili hale getirilmesi için araştırılması gereken durumlardandır. Buradan yola çıkarak ortaokul öğrencilerinin tarih konularının öğreniminde başvurdukları okul dışı öğrenme yollarının olup olmadığı ve okul dışı öğrenme yollarına yönelik görüşlerinin neler olduğunu tespit etmek için bu çalışma gerçekleştirilmiştir. Çalışma 2022-2023 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde Kayseri ilinde yer alan bir özel okulun 7. sınıf öğrencileri ile yapılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak nitel araştırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmış görüşme formları öğrencilere uygulanmıştır. Veriler betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarında araştırmaya katılan öğrencilerin tarih konularına ilgi durumlarının yüksek olduğu anlaşılmıştır. Öğrenciler okul dışı tarih öğreniminde kitaplardan kendi araştırmaları ile edindikleri bilgileri tarih öğrenimi konusunda daha ideal ve güvenilir bulmaktadır. Bununla birlikte internet, aile/arkadaş çevresi, belgeseller, videolar ve tarihi mekânlardan da tarih öğrenimi gerçekleştirmektedirler. Bunun yanında öğrenciler okul dışı öğrenmenin etkisinden bahsetse de tarih öğreniminde okulda, öğretmen aracılığı ile gerçekleştirilen öğrenmeleri daha kalıcı bulmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
In the conditions of the period we are in, the speed of accessing information and the ways of obtaining information have increased. It is wrong to think that the most effective way in the processes of learning and teaching information is the learning carried out in school/class. Various studies have revealed that students have different intelligence structures and, accordingly, different ways of learning. It is known that in addition to the learning carried out in school in the learning and teaching processes, students also learn by accessing information in various ways in areas outside of school. In the history teaching process, how the use of different out-of-school learning methods affects the interest, motivation and success levels of students in history learning, and what students prefer outof-school learning methods are among the situations that need to be investigated in order to make history teaching processes effective. Based on this, this study was conducted to determine whether there are out-of-school learning methods that middle school students use in learning history subjects and what their views are on out-of-school learning methods. The study was conducted with 7th grade students of a private school in Kayseri province in the second semester of the 2022-2023 academic year. In the study, semistructured interview forms, one of the qualitative research methods, were applied to the students as a data collection tool. The data were analyzed with the descriptive analysis method. The research results showed that the students who participated in the study had a high interest in history subjects. Students find the information they obtain from books and their own research more ideal and reliable in terms of history learning in out-of-school history learning. In addition, they also learn history from the internet, family/friends, documentaries, videos and historical places. In addition, although students talk about the effect of learning outside of school, they find learning at school, through teachers, more permanent in history learning.