Ortaokul öğrencilerinin sosyal bilgiler dersinde Panorama 1453 Tarih Müzesi gezi deneyimlerine ilişkin görüşleri
Middle school students' opinions on their experiences of visiting Panorama 1453 History Museum in the social studies course
- Tez No: 961737
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin Sosyal Bilgiler dersi kapsamında gerçekleştirdikleri Panorama 1453 Tarih Müze gezisine ilişkin deneyimlerini incelemektir. Çalışma, 2024–2025 eğitim-öğretim yılında İstanbul'da bir devlet ortaokulunda öğrenim gören 25 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Nitel araştırma deseniyle yapılandırılan çalışmada, veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen 10 adet açık uçlu sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler, betimsel analiz doğrultusunda tema ve kodlara ayrılarak çözümlenmiştir. Araştırma bulgularına göre öğrenciler, Panorama 1453 Tarih Müze gezisini sınıf ortamındaki ders anlatımına kıyasla daha etkileyici, dikkat çekici ve öğrenme açısından zenginleştirici bir deneyim olarak değerlendirmiştir. Katılımcıların çoğunluğu, müze ortamının görsel unsurlar ve üç boyutlu sergileme teknikleri sayesinde bilgileri daha somut hale getirdiğini, böylece öğrenmenin kolaylaştığını ve kalıcılığının arttığını ifade etmiştir. Görüşmelerde öğrencilerin büyük kısmı gezi süresince merak, heyecan, coşku ve gurur gibi yoğun duygular yaşadıklarını belirtmiş, bazı öğrenciler ise İstanbul'un Fethiyle ilgili bilgileri ilk kez bu kadar ayrıntılı ve etkileyici biçimde öğrendiklerini dile getirmiştir. Ayrıca gezi sonrasında öğrencilerin müzelere karşı ilgisinin arttığı, benzer müzeleri ziyaret etme arzularının güçlendiği ve geçmişe dair yeni sorular sormaya başladıkları gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, panoramik müze gezilerinin öğrencilerin hem akademik öğrenmelerine hem de tarihi olaylara yönelik bilinç ve duyarlılıklarının gelişimine katkı sağladığı, sosyal bilgiler dersi kapsamında etkili bir okul dışı öğrenme ortamı sunduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the experiences of 7th grade middle school students regarding their visit to the Panorama 1453 History Museum within the scope of the Social Studies course. The study was conducted during the 2024–2025 academic year with the participation of 25 students from a public middle school in Istanbul. Designed in line with the qualitative research model, the data were collected through a semi-structured interview form consisting of 10 open-ended questions developed by the researcher. The data obtained were analyzed through descriptive analysis and categorized under specific themes and codes. According to the findings, students found the museum visit more engaging, impressive, and instructive compared to traditional classroom instruction. Most participants stated that the visual elements and three-dimensional displays in the museum made the content more tangible, thus facilitating learning and increasing retention. During the visit, many students reported feelings of curiosity, excitement, enthusiasm, and pride; some stated that they learned about the conquest of Istanbul in more detail and with greater emotional impact for the first time. Moreover, the museum visit was observed to have increased students' interest in museums and their desire to explore similar cultural spaces. In conclusion, panoramic museum visits contribute positively to students' academic learning as well as their awareness and sensitivity toward historical events, serving as effective out-of-school learning environments within the context of the Social Studies course.