The problems related to snow load according to the effect of climate change on the roofs of traditional Turkish houses
Geleneksel Türk evleri çatılarında iklim değişikliği etkisine bağlı kar yükü sorunları
- Tez No: 911079
- Danışmanlar: PROF. DR. ASENA SOYLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Evler zamanla kültürün ve yaşam tarzlarının aktarımının fiziksel bir biçimi haline gelmektedir. Evin temel işlevi insanları dış koşullardan korumak ve güvenliği sağlamaktır. Günümüzde doğal afetler bu güvenliğe yönelik bir tehditler olarak kabul edilmektedir. Dünya'da meydana gelen doğal afetlerin %70'inden fazlası iklim değişikliği ile bağlantılıdır. Özellikle Türkiye'de mimari miras olarak kabul edilen geleneksel evlerde yaşayan insanların fazla olması, iklim değişikliği ve afetlerin tehdit ettiği bölgelerde mimari mirasın korunması ile insan yaşamının korunması arasında bir korelasyon olduğunu göstermektedir. Bu durum özellikle Bursa, Hakkâri, Kars, Muş, Van, Ardahan gibi yüksek kar yükü ve iklim değişikliğinin etkilerine karşı savunmasız olan bölgelerde büyük önem taşımaktadır. İklim değişikliği bağlamında hâkim görüş, sıcaklıkların artacağı ve kuraklıkların sıklaşacağı yönündedir. Ancak iklim değişikliğinin soğuk afetlere ve kar yağışında artışa yol açma potansiyeli genellikle göz ardı edilmektedir. Bu durum, geleneksel evlerin, iklim değişikliğinin bir sonucu olarak daha da yaygınlaşması beklenen aşırı soğuk ve kar yağışına karşı giderek daha hassas hale geleceğini göstermektedir. Bu çalışma, iklim değişikliğinin kar yükleri üzerindeki etkisini vurgulamakta, geleneksel evlerin çatılarında meydana gelebilecek kar yükü sorunlarının bir analizini sunmakta ve hassas miras alanlarındaki geleneksel evleri korumak için öneriler sunmaktadır. Çalışmada sonlu elemanlar modelleme yöntemi kullanılarak üç seri analiz gerçekleştirilmiştir. 1. seri analizin amacı, çatı strüktüründe kullanılan malzemelerin (karaağaç ahşap, yapıştırılmış lamine ahşap, lamine kaplama kereste) kar yükleri altındaki performanslarını karşılaştırmak ve değerlendirmektir. 2. seri analizin amacı, değişen eğimin etkisini ve iklim değişikliğinin neden olabileceği değişen kar yükü değerlerinin geleneksel ev çatıları üzerindeki etkisini değerlendirmektedir. Dört farklı birleşik yük, %30 ve %45 eğimli kırma çatılar için incelenmiştir. 3. seri analiz amacı, geleneksel evlerde dengesiz kar yüklerinden kaynaklanan riskleri belirlemektir. Sonuçlar maksimum yer değiştirmenin %30 eğimli, geleneksel karaağaç malzemeden yapılmış ve kar yükünün uzun kenarın yarısında yoğunlaştığı çatılarda olduğunu göstermektedir. Çalışmanın bulguları, mevcut tasarım kararlarının çatıların kar yükleri altındaki davranışları üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu ve sonuç olarak mimari tasarım kararlarının bir yapının kar yüklerinin etkilerine karşı dayanıklılığı üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The houses become a physical form of transmission of culture and lifestyles overtime. The fundamental function of house is to protect people from external conditions and to ensure safety. Today, natural disasters are considered the main threats to this safety. Over 70% of the natural disasters worldwide linked to climate change. Particularly in Turkey, the high number of people living in traditional houses, which are considered architectural heritage, shows that there is a correlation between the protection of architectural heritage and the protection of human life in regions threatened by climate change and natural disasters. This is particularly crucial in regions Bursa, Hakkari, Kars, Muş, Van, Ardahan, which are vulnerable to the effects of snow loads and climate change. In the context of climate change, the prevailing view is that temperatures will rise, and droughts will become more frequent. However, the potential for climate change to result in cold disasters and an increase in snowfall is often neglected. This indicates that traditional houses will become increasingly susceptible to extreme cold and snowfall, which are anticipated to become more prevalent as a result of climate change. This study highlights the impact of climate change on snow loads, provides an analysis of the snow load problems likely to occur on the roofs of traditional houses, and offers recommendations to protect the traditional houses in vulnerable heritage areas. The study using finite element modelling method in three series analyses. The aim of the 1st series of the analysis is to compare and evaluate the performance of the materials used in the roof structure (elm timber, glued laminated timber, laminated veneer lumber) under snow loads. The 2nd series of the analysis aims to investigate the impact of changing slope and the impact of changing snow load values, which may be caused by climate change, on traditional house roofs. Four distinct combined loads are examined for hipped roofs with 30% and 45% slopes. The aim of the 3rd series of the analyses is to identify risks from unbalanced snow loads on traditional houses. Results show that maximum displacement is in roofs 30% sloped, constructed with traditional elm material, with snow load concentrated on half the long side. The findings of the study demonstrate that the existing design decisions have a substantial influence on the behavior of roofs under snow loads and consequently the architectural design decisions have a significant impact on the resilience of a structure to the effects of snow loads.