Klasik Arap Edebiyatında intihal olgusu ve şiirdeki yansımaları
The case of plagiarism and its presence in Classical Arabic Poetry
  1. Tez No: 911103
  2. Yazar: YUSUF SELLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM YERİNDE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 303
Özet
Klasik Arap şiirinin sonraki dönemlere aktarılması, hocalarının şiirlerini ezberleyen öğrenciler aracılığıyla olmuştur. Öğrencinin hafızasındaki şiirin, kendi şiirine etkisi artış gösterince edebiyat eleştirmenleri bundan doğan üslup ve ifade benzerliklerini intihal olarak nitelendirmeye başlamışlardır. Böylece edebî eleştiride klasik adıyla“es-Serikatü'ş-şi'riyye”, modern ifadesiyle de“Şiirde intihal”konusu ortaya çıkmıştır. Bu çalışma,“Şairin geçmişin etkisinde kalması özgünlüğüne zarar vermez.”hipotezini test etmek üzere hazırlanmıştır. Ayrıca Arap şiirinde intihal konusunun nasıl metodolojik bir çehre kazandığını mukayeseli şiir eleştirisi yoluyla ortaya koymayı hedeflemiştir. Böyle bir amaç doğrultusunda, klasik Arap şiirine ve edebî eleştirisine dair h. II. asırdan günümüze kadarki kaynaklardan yararlanılan bu çalışmada, intihal olgusunun klasik Arap şiirindeki kronolojik iz sürümü bağlamında, günümüzde yazılan edebî eserlere ve yapılan akademik çalışmalara katkı sağlamaya odaklanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Classical Arabic poetry was narrated by the followers of poets, who were memorizing and repeating all the couplets of their master constantly. Although the students established their own styles, it was very natural for them to reflect the style and expression of their masters. This reflection was discussed in classical Arabic literary criticism and rhetoric (al-'ilm al-balagha), as,“al-sariqa al-shi'riyya”, plagiarism in poetry. This study tests the claim that the reflection of the master's style and expressions in the student's poetry cannot be considered as plagiarism. One of the goals of this study is also to investigate the methodological emergence of plagiarism phenomenon in classical Arabic poetry. The investigation of the methodological origins of plagiarism helps us see the relationship of plagiarism with literary property and the extent of the property`s authenticity. Therefore, I aim to focus on the existing scientific ethics by searching the basic ethical principles for all literary works and academic studies that exist for classical Arabic poetry in particular.