Küçükçekmece göl havzası bathonea kazıları beyaz hamurlu bizans seramikleri
Küçükçekmece lake basin bathonea excavations byzantion glazed white wares
- Tez No: 911106
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜ ÇÖMEZOĞLU UZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeometri, Sanat Tarihi, Archaeometry, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bizans Sanatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
Küçükçekmece Göl Havzası Bathonea Kazıları‟nın yapıldığı alan önceden Küçükçekmece‟ye bağlı olup, daha sonra gölün batı yakasının Avcılar ilçesine bağlanmasıyla şu an Avcılar ilçesi içerisinde kalan Firuzköy Yarımada‟sında yer almaktadır. İstanbul‟a giriş ve göç yolları üzerinde bulunan bu bölgede çeşitli dönemlerden bir çok buluntu günümüze ulaşmıştır. Çalışmanın konusunu Küçükçekmece Göl Havzası Bathonea Kazılarında bulunan Beyaz hamurlu Bizans seramikleri oluşturmaktadır. Kazıda bulunan Beyaz hamurlu seramikler içerisinde sırlı Bizans seramikleri ele alınmıştır. Toplamda 205 eserin kataloglanarak değerlendirildiği bu çalışmada 7 farklı tip tespit edilmiş ve değerlendirmeye alınmıştır. Bu tipler Kazıma Bezemeli Seramikler (Beyaz Mal 1), Baskı Bezemeli Seramikler (Beyaz Mal 2), Boya Bezemeli Seramikler (Beyaz Mal 4), Petal Ware Seramikler, Polycrome Seramikler, Sıçratma Seramikler ve Tek Renk Sırlı Seramiklerdir. Yapılan bu çalışmayla bölgede bulunan seramiklerin yoğunluğu doğrultusunda; yaşam gereksinimleri, bölgede bulunan yapıların nitelikleri, üretim ve ticaret ağıyla ilgili detaylı bilgi edinimi sağlanmak istenmiş, civar atölyeleri ile benzerlikleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Küçükçekmece Lake Basin the area that Bathonea archaeological excavations area. Long a go the area was connected to the Küçükçekmece district, After sometime it has connected to the lakes. West coast called „Avcılar‟ district. And now it‟s located in the Firuzköy Peninsula this in Avcılar district. Archaeological work‟s subject is about the white ware ceramics that founf in the Küçükçekmece Lake Basin area during Bathonea arcaelolgial excavations. The glazed white ware ceramics that found in the archaeologicalexcavations contains Byzantium glazed ceramics that will be the subject of this article. During this archaeological research total of 205 artifacts have cataloged and evaluated. Whit in this archaeological research, we have detected seven different type sand evaluated. This type; Glazed White Ware I (GWW I), Glazed White Ware II (GWW II), Glazed White Ware IV (GWW IV), Petal Ware, Polycrome, Spatter Ceramics and Undecorated Ceramics. Whit in this research in tensity of artifacts that based in this area, necessaries of life, qualifications of the structures in the area, Production and trade network related detailed information determined. Similar workshops located near this area have compared to one another.