Hemipleji hastalarında su içi egzersiz ve kara egzersiz programının yürüme ve denge fonksiyonları üzerine etkisi
Effects of water-based exercise and land-based exercise program on walk and balance functions in hemiplegia patients
- Tez No: 911107
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT DÜNDAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Amaç: İnmeli hastalarda akuatik rehabiltasyonla kombine edilmiş konvansiyonel rehabilitasyon programının, tek başına uygulanan konvansiyonel rehabilitasyon programı ile karşılaştırmak ve yürüme, denge, güç, spastisite, motor iyileşme, fonksiyonel durum, ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini ölçmekti. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 60 hasta dahil edildi. Hastalar 2 gruba ayrıldı. Çalışma grubuna (n = 30), hastalara akuatik terapi (haftada 2 kez) ve konvansiyonel kara egzersizleri (haftada 3 kez) uygulandı. Kontrol grubuna (n = 30), haftada 5 kez olacak şekilde kara egzersizleri uygulandı. Her iki grup toplam 30 seans tedavi aldı.Hastalardan tedavi öncesinde ve sonrasında olmak üzere iki kere değerlendirme alındı. Kullanılan ölçekler Brunnstrom evreleri, Modifiye ashworth skalası, FBÖ, BDÖ, 2DYT, ZKYT, SF-36 yaşam kalitesi değerlendirme anketi oldu. Aynı zamanda hastalardan iki kere kinestetik denge cihazı ile SBİ ve DBİ ölçümleri yanısıra izokinetik değerlendirme cihazı ile 90 derece/sn ve 120 derece/sn pik tork ölçümler hem hamstring hem de kuadriseps için alındı. Bulgular: Tedavi sonrası sonuçlar her iki grupta da (el bilek MAS skorları ve SF 36 ağrı parametresi hariç) tüm parametrelerde belirgin iyileşmeler gösterdi.
Özet (Çeviri)
Objective: To compare the conventional rehabilitation program combined with aquatic rehabilitation to the conventional rehabilitation(CP) program and to measure the effects on walking, balance, strength, spasticity, motor recovery, functional status, and quality of life in stroke patients. Materials and Methods: 60 patients were included in the study. They were allocated into 2 groups. In the study group (n = 30), patients received aquatic therapy (2 times per week) combined with CP (3 times per week). In the control group (n = 30), patients received land-based exercise program 5 times per week. A total of 30 sessions were given in both groups. The patients were evaluated pre treatment and post- treatment. The evaluation parameters included Brunnstrom Recovery Scale (BRS), Modified Ashworth Spasticity Scale (MASS), Functional Independence Measure (FIM), Berg Balance Scale (BBS), Two minute Walk Test (2MWT), Time Up and Go Test (TUG) and Short Form-36 (SF-36) Health Survey At the same time we received Static Balance İndex and Dynamic Balance İndex Scores in Sportkat Kinesthetic Ability Trainer device and peak tork values for hamstring and quadriceps muscles in İsokinetic dynamometer (60 degree second and 120 degree second). Results: Post-treatment results showed significant improvement in all parameters (except for wrist MAS scores and SF 36 pain parameters) in both groups.