Paclitaxel ve CD73 gen baskılanmasının meme kanseri hücrelerinin proliferasyonu ve göçü üzerindeki sinerjistik etkisi
The synergistic effect of paclitaxel and CD73 gene suppression on the proliferation and migration of breast cancer cells
- Tez No: 911113
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF SİBEL ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler ve Tıbbi Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kemoterapi etkinliğinin artırılması, meme kanseri tedavisinde kritik bir öneme sahiptir. Bu çalışma, yaygın olarak kullanılan bir kemoterapötik ilaç olan paklitaksel ile Cluster of Differentiation 73 (CD73) geninin siRNA aracılığıyla baskılanmasının MDA-MB-231 meme kanseri hücreleri üzerindeki sinerjik etkilerini araştırmaktadır. MDA-MB-231 hücreleri, CD73 siRNA ile transfekte edilmiş ve pactlitaxel ile tedavi edilmiştir. Sonuçlar, CD73 siRNA ve paklitaksel kombinasyonunun hücre canlılığını önemli ölçüde azalttığını, paklitakselin IC50'sini 14.73 μg/mL'den 8.471 μg/mL'ye düşürdüğünü ve ilaç duyarlılığının arttığını göstermiştir. Ayrıca, kombinasyon tedavisi ile apoptoz oranları yükselmiş ve hücre göçü önemli ölçüde engellenmiştir. Akış sitometrisi analizi, Sub-G1 ve G2-M fazlarında hücre döngüsü durması olduğunu ortaya koymuştur. Bu bulgular, CD73 gen baskılamasının paklitakselin sitotoksik etkilerini artırarak, apoptozu teşvik ettiğini ve MDA-MB-231 meme kanseri hücre hattında hücre göçünü engellediğini önermektedir. Bu kombinasyon stratejisi, mevcut kemoterapötik rejimlerin etkinliğini artırarak meme kanseri tedavi sonuçlarını iyileştirmek için umut vadetmekte olup, potansiyel klinik uygulamalarını keşfetmek için daha fazla araştırma gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
Enhancing the efficacy of chemotherapy is critical in breast cancer treatment. This study investigates the synergistic effects of paclitaxel, a widely used chemotherapeutic drug, and the suppression of the Cluster of Differentiation 73 (CD73) gene via siRNA on MDA-MB-231 breast cancer cells. MDA-MB-231 cells were transfected with CD73 siRNA and treated with paclitaxel. The results showed that the combination of CD73 siRNA and paclitaxel significantly reduced cell viability, lowering the IC50 of paclitaxel from 14.73 μg/mL to 8.471 μg/mL, indicating increased drug sensitivity. Additionally, apoptosis rates were elevated with the combination treatment, and cell migration was significantly inhibited. Flow cytometry analysis revealed cell cycle arrest in the Sub-G1 and G2-M phases. These findings suggest that CD73 gene suppression enhances the cytotoxic effects of paclitaxel, promoting apoptosis and inhibiting cell migration in the MDA-MB-231 breast cancer cell line. This combined strategy shows promise for improving breast cancer treatment outcomes by increasing the efficacy of existing chemotherapeutic regimens, warranting further research to explore its potential clinical applications.