Evre III A/B küçük hücre dışı akciğer kanseri tedavisinde eşzamanlı kemoterapi uygulaması
  1. Tez No: 69991
  2. Yazar: H. CÜNEYT ULUTİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Küçük hücre dışı akciğer kanseri tedavisinde klasik yöntemlerle elde edilen sonuçların yüz güldürücü olmamasından dolayı, Gülhane Askeri Tıp Akademisi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı'nda Mart 1996' da iki kollu randomize bir çalışma başlatılmıştır.Evre m A/m B hastalıklı Sİ olgu geliş sıralarına göre, tek başına split-course radyoterapi (Grup 2) ya da 60 mg/m2 haftalık paclhaxel ile eşzamanlı split-course radyoterapi (Grup 1) almak üzere randomize edilmiştir. Split-course radyoterapi 300 cGy/ 12 fraksiyonda tümöre, mediastene, her iki hilusa uygulanmıştır. Takiben, tedaviye yedi gün ara verilmiştir. Radyoterapinin ikinci fazında 250 cGy/ S fraksiyonda sadece tümöre verilmiştir. Paclitaxel 60 mg/ m2 doz seviyesinde 3-saatlik infüzyonla her radyoterapi haftasının ilk gününde verilmiştir. Her hastaya infüzyon öncesi premedikasyon uygulanmıştır. Tedavinin tamamlanmasından 15 hafta sonra hastalar tekrar değerlendirilmiştir. Tümör cevabı 4 sınıfa ayrılmıştır : Tam cevap, kısmi cevap, sabit hastalık, ilerleyici hastalık. Radyoterapiye ve kemoterapiye bağlı morbiditeler RTOG/ EORTC morbidite skalasına göre değerlendirilmiştir. Grup l'de % 76 hastada tam cevap, % 24 hastada kısmi cevap izlenmiştir. Toplam cevap oram % 100 olarak bulunmuştur. Grup 2'de % 1 1.5 hastada tam cevap, % 57.7 hastada kısmi cevap, % 15.4 hastada sabit hastalık, % 15.4 hastada ilerleyici hastalık tespit edilmiştir. Toplam cevap oram % 69.2 olarak tespit edilmiştir. Grup l'de % 48 hastada derece 1- 2 radyasyon özefajiti, Grup 2'de % 71.54 derece 1-4 radyasyon özefajiti izlenmiştir. Grup l'de % 16 hastada derece 3 radyasyon pnömonisi, Grup 2'de % 19.23 hastada derece 1-2 radyasyon pnömonisi izlenmiştir. Grup 1 ile Grup 2 arasında tümör cevabı ve ortalama sağ kalım yönünden istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur (p=0.0000 ve p=0.0277). Sonuç olarak, haftalık düşük doz paclitaxel ve split-course radyoterapi, tek başına split-course radyoterapiye göre lokal ileri küçük hücre dışı akciğer kanserinde daha etkili bulunmuştur. Randomize çok merkezli çalışmalar, benzer kombine modalite tedavilerle denenmelidir. 46
Özet (Çeviri)
SUMMARY APPLICATION OF CONCURRENT CHEMORADIOTHERAPY IN TREATMENT OF STAGE m A/ B NON-SMALL CELL LUNG CANCER Since the disappointing results of conventional treatment methods in non-small cell lung cancer, we initated a two armed randomized study in Gülhane Medicine Military Academy, Department of Radiation Oncology, on March 1996. Fifryone patients with Stage HI A/ B NSCLC were randomized consecutively, either to take split-course radiotherapy alone (Group 2) or to take 60 mg/ m2/ weekly paclitaxel concurrently with split-course radiotherapy (Group 1). Split-course radiotherapy was applied 300 cGy/ 12 fraction to tumour, mediastinum and both hilum. Afterwards seven days of treatment free interval was given. In the second phase of radiotherapy, 250 cGy/ 5 fraction was given only to tumour. Paclitaxel was given at 60 mg/ m2 dose level by 3-hour infusion on the first day of each radiotherapy week. Premedication was apllied each patient IS weeks after completion of treatment, patients were reevaluated. Tumour response was classified in four categories : Complete response, partial response, stabile disease, progressive disease. Morbidites related to radiotherapy and chemotherapy were evaluated according to RTOG/ EORTC morbidity scale. In Group 1, there were % 76 complete response, % 24 partial response. Overall response rate was % 100. In Group 2, there were % 11.5 complete response, % 57.7 partial response, % 15.4 stabile disease, % 15.4 progressive disease. Overall response rate was % 69.2. In Group 1, % 48 grade 1-2 radiation esophagitis were seen, in Group 2, % 71.54 grade 1-4 radiation esophagitis were seen. % 16 grade 3 radiation pneumonitis were seen in Group 1 patients and % 19.23 grade 1-2 radiation pneumonitis were seen in Group 2 patients. There were statistically significant difference between Group 1 and Group 2 patients in tumour response and overall survival (p=0.000 and p=0.0277). As a result, weekly low dose paclitaxel and split-course radiotherapy was found to be more effective than split-course radiotherapy alone in locally advanced NSCLC. Randomized, multi-centric studies should be performed with such combined modality treatments. 47