Plasenta akreata spektrumu hastalarında neonatal sonuçlarınaraştırılması
Investigating the factors affecting neonatal outcomes in placenta accreta spectrum
  1. Tez No: 911117
  2. Yazar: ATİLLA KUNT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR TURGUT, DR. ÖĞR. ÜYESİ ERGÜL DEMİRÇİVİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Plasenta Akreata Spektrumu (PAS), plasentanın anormal invazyonu sonucunda maternal ve neonatal morbidite riskini yükselten kompleks obstetrik bir patolojidir. Neonatal sonuçlar genellikle gestasyonel yaşa, plasental invazyonun derinliğine ve acil sezaryen gibi değişkenlere bağlıdır. Bu çalışma, PAS'ın neonatal sonuçlar üzerindeki etkisini; gestasyonel yaş, invazyon derinliği ve yenidoğan yoğun bakım ünitesi (YDYBÜ) yatış oranlarını inceleyerek değerlendirmiştir. 2015-2024 yılları arasında Maryland Üniversitesi Hastanesi'nde gerçekleştirilen retrospektif kohort çalışmasında, PAS tanısı almış gebeler neonatal sonuçlar açısından değerlendirildi. Neonatal sonuçlar arasında planlı veya acil sezaryen, gestasyonel yaş, doğum ağırlığı, Apgar skorları ve YDYBÜ yatış oranları yer aldı. Plasental invazyon derinliği histopatolojik olarak sınıflandırıldı (akreata, inkreata, perkreata).
Özet (Çeviri)
Placenta Accreta Spectrum (PAS) disorders are characterized with abnormal invasion of placenta to the different layers of the uterus and are associated with significant maternal and neonatal morbidity. This study aimed to evaluate the neonatal outcomes in PAS cases by evaluating gestational age at delivery, whether the delivery was planned or urgent, the depth of placental invasion, and NICU admission rates. A retrospective cohort analysis was conducted on PAS cases managed between 2015 and 2024 at Maryland University Hospital. Neonatal outcomes, including planned vs emergent delivery, gestational age, birth weight, APGAR scores, and NICU admission rates, were analyzed. Placental invasion was classified histopathologically as accreta, increta, or percreta. A total of 243 (138 control, 105 PAS) cases were included. The mean gestational age was 34±2.5 weeks, with an average birth weight of 2465±620 g.