Kolonoskopi sonrası hastaların yaşadığı sorunların ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi
Determination of problems and related factors experienced by patients after colonoscopy
  1. Tez No: 911127
  2. Yazar: SEVGİ MEYDANAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİLAY HİNTİSTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kolonoskopi sonrası hastaların yaşadığı sorunların ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi amacıyla prospektif ve tanımlayıcı tipte gerçekleştirilen bu çalışma 122 hasta ile tamamlandı. Veriler, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'nde Ocak – Haziran 2024 tarihleri arasında“Hasta Bilgi Formu”ve“hasta dosyası/hastane bilgi sisteminde yer alan işlem raporu”kullanılarak toplandı. Sürekli veriler ortalama ± standart sapma olarak, kategorik veriler ise frekans ve yüzde olarak gösterildi. Gruplara göre kategorik değişkenler arasındaki farklılık karşılaştırmalarında beklenen değer sayısına göre Pearson Ki-Kare, Fisher Exact Test ve Fisher Freeman Halton testi kullanıldı. Kolonoskopi sonrası hastaların yaşadığı fiziksel sorunların öncelikle yorgunluk, şişkinlik, halsizlik, karın ağrısı ve ishal olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This prospective and descriptive study was completed with 122 patients in order to determine the problems experienced by patients after colonoscopy and the related factors. Data were collected at Ankara Bilkent City Hospital between January and June 2024 using the“Patient Information Form”and“patient file/process report in the hospital information system”. Continuous data were shown as mean ± standard deviation, and categorical data were shown as frequency and percentage. Pearson Chi-Square, Fisher Exact Test and Fisher Freeman Halton test were used according to the expected value number in the comparisons of differences between categorical variables according to the groups. It was determined that the physical problems experienced by the patients after colonoscopy were primarily fatigue, bloating, weakness, abdominal pain and diarrhea.