Kolonoskopi sonrası abdominal distansiyonun giderilmesinde rektal tüp uygulamasının etkisi
The effect of rectal tube insertion in order to eliminate the abdominal distension after the colonoscopy
  1. Tez No: 156286
  2. Yazar: ÖZGÜL TAŞÇIKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NALAN AKBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
VI.OZET Bu araştırma, teşhis ve kontrol amacıyla kolonoskopi yapılan hastalarda, kolonoskopi sonrası rektal tüp uygulamasının ağrı, rahatlık ve memnuniyet üzerine etkilerini belirlemek amacıyla deneysel olarak yapılmıştır. Araştırma, GATA Gastroenteroloji B.D. Endoskopik işlemler Ünitesinde, Aralık 2003-Nisan 2004 tarihleri arasında ve 100 hasta (50 çalışma, 50 kontrol) üzerinde yapılmıştır. Hastaların cinsiyet, yaş, eğitim durumu, çalışma durumu, beden kitle indeksi, hastalık durumları gibi sosyo-demografik ve kişisel özellikleri açısından gruplar arasında fark bulunmamıştır. Araştırmada; demografik özelliklerin, işlemle ilgili verilerin, vital bulguların kaydedilebileceği veri toplama formu kullanılmış, ağrı, rahatlık, memnuniyet değerlendirmeleri ise Visual Analog Scale (VAS) ile yapılmıştır. Hastaların işlem öncesi ve sonrası anksiyete düzeylerini belirlemek için Spielberger'in Durumluk Anksiyete Ölçeği (STAI-1) kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 1 1.0'da değerlendirilmiştir. Çalışma grubundaki hastalara işlem sonrasında rektal tüp uygulanmış olup, kontrol grubuna herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Her iki gruptaki hastalar işlem sonrası 30 dakika gözlem altında bulundurulmuştur. Çalışma grubunun işlem sonrası nabız, solunum ve ağrı değerleri kontrol grubundan düşük, O2 satürasyonu, rahatlık ve memnuniyet değerleri ise kontrol grubundan yüksek bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study has been realized experimentally on the patients who had been undergone colonoscopy in order to determine the effects of rectal tube insertion after the colonoscopic procedures as for pain, comfort and satisfaction for the purpose of diagnose and control. This study has been done at Endoscopic Procedures Unit, Gastroenterology, GMMA, from December 2003 to April 2004 on 100 patients (50 studies; 50 controls). The study and control groups have been selected randomly. A data collecting form, which can be used to record the demographic characteristics, input of the procedures and the vital signs has been used in the study and Visual Analog Scale (VAS) has been used for the evaluation of pain, comfort and satisfaction. In order to measure the anxiety levels of the patients pre and post procedures, Spielberger's State-Trait Anxiety Inventory (STAI-1) has been used. SPSS 1 1.0 has evaluated the results. While the patients in the study group have been undertaking rectal tube insertion, the patients of the control group have had nothing. The patients in the both groups have been observed for 30 minutes after the insertion. The heart rates and the breathing results of the study group were lower than the control group but the O2 saturation results were higher (p0.05).