Halk oyunları oynayan ve oynamayan üniversite öğrencilerinin iyilik hali düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of well-being levels of university students participating in folk dancing and not participating
  1. Tez No: 911128
  2. Yazar: SÜLEYMAN ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM CİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Spor, Folklore, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
İyilik hali, bütünsel olarak sağlığa götüren faaliyetlerin tamamı olarak tanımlanır. Bu faaliyetler içerisinde sadece sağlığı korumak ve hasta olmamak yoktur hem fiziksel hem de ruhsal olarak iyi olabilmeyi de kapsar. Bu çalışma, halk oyunlarına katılan ve katılmayan üniversite öğrencilerinde yaş, cinsiyet, gelir düzeyi gibi çeşitli demografik değişkenlere bağlı olarak iyilik hali düzeylerini incelemeyi ve bu etkinliklerin öğrencilerin fiziksel, sosyal ve psikolojik iyilik halleri üzerindeki etkilerini detaylı bir şekilde değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma betimsel tarama deseninde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini Konya Selçuk Üniversitesinin çeşitli fakültelerinde öğrenim gören lisans öğrencileri ile Selçuk Üniversitesi Halk Oyunları Topluluğu (SÜHOT) üyeleri oluşturmaktadır. Araştırmaya 194'kadın, 153'ü erkek olmak üzere toplam 347 öğrenci katılmıştır. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgiler Formu (KBF) ve İyilik Hali Yıldızı Ölçeği (İHYÖ) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin normallik analizleri sonucunda normal dağılım göstermediği belirlenmiştir. Bu nedenle grupların karşılaştırılmasında“Mann Whitney U”testi kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi 0,05 olarak kabul edilmiştir. Bağımlı değişkenin (İyilik hali düzeyi) bağımsız değişkene göre değerlendirilmesinde tanımlayıcı bulgular ortalama ve standart sapma olarak sunulmuştur. Demografik bilgilerinin belirlenmesinde ise kişi sayısı“N”kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçları halk oyunu oynayan ve oynamayan gruplar arasında iyilik hali düzeyi alt boyutlarında duyusal iyilik ve fiziksel iyilik alt boyutlarında; cinsiyete göre halk oyunu oynamayanlar arasındaki karşılaştırmalarda halk oyunu oynayan kadın katılımcılar lehinde duygusal ve fiziksel iyilik hali anlamlı çıkarken, halk oyunu oynamayan kadınlarda ise sosyal iyilik anlamlı çıkmıştır. Halk oyunu oynayan ve oynamayan grupların grup içi cinsiyete göre iyilik hali düzeyi alt boyutları karşılaştırmaları halk oyunu oynamayan kadınların bilişsel ve sosyal iyilik hali alt boyutunda anlamlı görülürken; halk oyuncu olmayan erkeklerin duygusal iyilik halinde anlamlı görülmüştür. Sonuç olarak, bu çalışma halk oyunlarının üniversite öğrencilerinin iyilik hali düzeylerini arttırmada etkili bir yöntem olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Well-being is defined as the entirety of activities that contribute to holistic health. These activities encompass not only the maintenance of health and the prevention of illness but also the achievement of both physical and mental well-being. This study aims to examine the levels of well-being among university students who participate in or abstain from folk dance activities, considering various demographic variables such as age, gender, and income level. It also seeks to evaluate the impact of these activities on students' physical, social, and psychological well-being in detail. The research was conducted using a descriptive survey design. The study sample consisted of undergraduate students from various faculties of Selçuk University in Konya and members of the Selçuk University Folk Dance Community (SUFDC). A total of 347 students, including 194 women and 153 men, participated in the study. Data were collected using the Personal Information Form (PIF) and the Well-Being Star Scale (WBSS). Normality analyses indicated that the data were not normally distributed. Consequently, the Mann-Whitney U test was used for group comparisons. The significance level was set at 0.05. Descriptive findings regarding the dependent variable (well-being levels) were presented as means and standard deviations, while demographic information was reported as frequencies (N). The results revealed significant differences in the sensory well-being and physical well-being subdimensions between students who participated in folk dances and those who did not. Gender-based comparisons among non-participants indicated significant differences in emotional and physical well-being, favoring women who participated in folk dances, whereas social well-being was significant among non-participating women. Gender-based within-group comparisons showed that cognitive and social well-being were significant among non-participating women, while emotional well-being was significant among non-participating men. In conclusion, this study demonstrates that folk dances are an effective method for enhancing the well-being levels of university students.