Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi çocuk cerrahisi kliniğinde 2007-2024 yılları arasında çocuklarda üreteropelvik bileşke darlığı tedavisinde uygulanan açık ve laparoskopik pyeloplastilerin retrospektif analizi
Retrospective analysis of open and laparoscopic pyeloplasty for the treatment of ureteropelvic junction obstruction in children between 2007-2024 in the pediatric surgery department of Ondokuz Mayis University Medical Faculty
  1. Tez No: 911158
  2. Yazar: MERVE ÇELENK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEYTULLAH YAĞIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Tek bir merkezde farklı zaman dilimi sürecinde, çocuklarda üreteropelvik bileşke darlığı için 2 farklı teknik ile uygulanan (açık ve laparoskopik) pyeloplasti prosedürünün retrospektif olarak karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Cerrahisi Kliniğinde Ocak 2007 ile Ocak 2024 tarihleri arasında üreteropelvik bileşke darlığı nedeniyle pyeloplasti ameliyatı yapılan hastalar çalışmaya dahil edildi. Pyeloplasti ameliyatları açık veya laparoskopik prosedürle uygulandı. Hastaların cinsiyeti, operasyon yaşı, başvuru şikayetleri, ek üriner anomalileri ile ek hastalıkları, alt üriner sistem disfonksiyonu varlığı, kullandıkları ilaçlar, cerrahi endikasyonları, pre-operatif ve post-operatif takiplerinde yapılan diüretikli renal sintigrafi ve üriner ultrasonografi verileri, uygulanan ameliyat tekniği, intra-operatif özellikleri ve komplikasyonları ile post-operatif komplikasyonları ve morbiditeleri retrospektif olarak incelendi. Verilerin analizinde IBM SPSS 26.0 paket programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: To retrospectively evaluate the experience of a tertiary center in pyeloplasty procedure for ureteropelvic junction obstruction performed with 2 different methods in children (open versus laparoscopic) in 2 separate time period. Materials and Methods: Patients who underwent pyeloplasty surgery for ureteropelvic junction obstruction between January 2007 and January 2024 in the Pediatric Surgery Department of Ondokuz Mayıs University Medical Faculty were included in the study. Pyeloplasty operations were performed by open or laparoscopic procedure. Gender, age at operation, complaints at presentation, additional urinary anomalies and comorbidities, presence of lower urinary tract dysfunction, medications used, indications for surgery, renal scintigraphy with diuretics and urinary ultrasonography data performed during pre-operative and post-operative follow-up, operative technique, intra-operative characteristics and complications, post-operative complications and morbidities were retrospectively analysed. IBM SPSS 26.0 package programme was used for data analysis.