Supraventriküler taşikardi hastalarının koroner sinüs ostium anatomilerinin kardiyak bilgisayarlı tomografi ile karşılaştırılması
Comparison of coronary sinus ostium anatomy of supraventricular tachycardia patients with cardiac computed tomograp
- Tez No: 911157
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZCAN SOYLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
AVNRT en sık görülen PSVT tipidir. AVRT ise ikinci sıradadır. Literatürde AVNRT hastalarının koroner sinüs ostiumlarının daha büyük olduğunda dair veriler olmasına rağmen bilgisayarlı tomografi ile yapılan tek çalışmada anlamlı fark saptanmamıştır. Manisa Celal Bayar Üniversitesi Kardiyoloji kliniğinde yapılan çalışmamıza kardiyak bilgisayarlı tomografi planı olan 29 AVNRT ve 11 AVRT hastası dahil edildi. Bilgisayarlı tomografi ile koroner sinüs ostiumunun sırayla anteroposterior ve süperoinferior çapları ölçüldü. AVNRT grubunda (12.1, 14.6) AVRT grubuna (10.7, 13.7) göre daha büyük koroner sinüs ostiumu tespit edildi. (p=0.041,0.029). Bu çalışma ile AVNRT hastalarında AVRT hastaları ile kıyaslandığında daha büyük koroner osituma sahip oldukları kardiyak bilgisayarlı tomografi ile gösterildi.
Özet (Çeviri)
Atrioventricular Nodal Reentrant Tachycardia (AVNRT) is the most common type of Paroxismal Supraventricular Tachycardias (PSVT). Atrioventricular Reentrant Tachycardia (AVRT) is the second most common type. Although there are data in the literature that AVNRT patients have larger coronary sinus ostia, no significant difference was found in the only study performed with computed tomography. In our study conducted at Manisa Celal Bayar University Cardiology Clinic, 29 AVNRT and 11 AVRT patients with cardiac computed tomography plan were included. Anteroposterior and superoinferior diameters of the coronary sinus ostium were measured by computed tomography. A larger coronary sinus ostium was found in the AVNRT group (12.1, 14.6) than in the AVRT group (10.7, 13.7) (p=0.041, 0.029). This study demonstrated by cardiac computed tomography that AVNRT patients have larger coronary ostium compared to AVRT patients.