Velilerin sosyodemografik seviyesi ile çocukların oral hijyen alışkanlıklarına bakış açısının değerlendirilmesi
Evaluation of parents' sociodemographic level and perspective on children's oral hygiene habits
  1. Tez No: 911182
  2. Yazar: TOYGAR SAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALENUR ALTAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Yaptığımız çalışmada ebeveynlere sosyodemografik seviyelerinin oral hijyen bilgi düzeylerine ve çocukları üzerindeki oral hijyen uygulamalarına etkilerini görmek amacıyla anket soruları yönelttik. Anket sorularının ilk bölümü ebeveynlerin cinsiyeti, yaşı, eğitim seviyesi, gelir durumu ve çocuk sayısını kapsayan sosyodemografik bilgileri içermektedir. Materyal Metot: Çalışma prospektif anket çalışması olarak planlandı. Bu çalışmada anket madde sayımız 39 olduğu için toplamda 250 kişiye ulaşılmasını amaçladık. Necmettin Erbakan Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı'na başvuran çocuk hastaların velilerine uygulanacak Sosyodemografik Seviye ve Oral Hijyen Bilgi Düzeyi Anketleri incelenerek yürütüldü. Hastaların ebeveynlerinden Ebeveyn Bilgilendirilmiş Gönüllü Olur Formu alındı. Etik onayı alındıktan sonra 3 ay içinde anket çalışması sonlandırıldı. Veriler IBM SPSS V23 ile analiz edildi. Gruplara göre kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında Ki-kare testi ve Freeman Halton testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim:In our study, we asked survey questions to parents to see the effects of their sociodemographic levels on their oral hygiene knowledge levels and oral hygiene practices on their children. Material Method:The study was planned as a prospective survey study. Since the number of survey items in this study was 39, we aimed to reach a total of 250 people. The Sociodemographic Level and Oral Hygiene Knowledge Level Surveys to be applied to the parents of child patients who applied to the Department of Pedodontics, Faculty of Dentistry, Necmettin Erbakan University were examined and conducted. Parental Informed Voluntary Consent Form was obtained from the parents of the patients. The survey study was terminated within 3 months after ethical approval was obtained. The data were analyzed with IBM SPSS V23. Chi-square test and Freeman Halton test were used to compare categorical variables according to the groups.