COVID-19 pandemisinin mekânsal etkileri üzerine yapılan akademik çalışmalar – Türkiye üzerinden bir okuma
Academic studies on the spatial effects of the COVID-19 pandemic - a reading from Türkiye
  1. Tez No: 911196
  2. Yazar: EDA NUR SUBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET GÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Covid-19 pandemisinin 2019 yılında ortaya çıkışı, küresel salgına yol açtı. 31 Aralık 2019'da bildirilen ilk Covid-19 vakası Çin'in Hubei Eyaletinin Wuhan kentinde görüldü. Enfeksiyon oranı ve Covid-19'un şiddet düzeyi nedeniyle alarma geçen Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), hastalığı Mart 2020 itibarıyla pandemik olarak sınıflandırdı. Bulaşıcı hastalıklar, mimari tasarım ve kentsel planlama yoluyla mekânların dönüşümünü gerektirdi. Covid-19 pandemisiyle birlikte Türkiye ve dünyada salgınla başa çıkmak için mimarlık, şehir planlama, tasarım alanlarında profesyoneller ve araştırmacılar pek çok çalışma yaptılar. Covid-19 salgını yaşamın tüm akışını etkilediği gibi, tüm mekânsal ortamlarda, bazı düzenlemelerin yapılmasını gerekli hale getirdi. Bu çalışma 2020-2024 yılları arasında Covid-19 ve mimarlık ilişkisini içeren Türkiye de, yapılan akademik çalışmaları sayısal ve içerik olarak değerlendirmek, konuların hangi perspektifte ele alındığını incelemek ve saptanan durum üstünden ileriki dönemlerde yapılacak çalışmalara yön verecek bir altlık oluşturmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The emergence of the Covid-19 pandemic in 2019 has led to a global outbreak. On 31 December 2019, the first case of Covid-19 was reported in Wuhan, Hubei Province, China. Alarmed by the infection rate and severity of Covid-19, the World Health Organization (WHO) has declared the disease a pandemic as of March 2020. Infectious diseases have required the transformation of spaces through architectural design and urban planning. With the Covid-19 pandemic, professionals and researchers in the fields of architecture, urban planning and design in Turkey and around the world have done a lot of work to deal with the pandemic. As the Covid-19 pandemic affected the entire flow of life, it made it necessary to take some precautions in all spatial environments. This study aims to evaluate the academic studies conducted in Turkey between 2020-2024 on the relationship between Covid-19 and architecture in terms of numbers and content, to examine the perspective from which the topics are addressed, and to create a basis that will guide future studies based on the determined situation.