AB projelerinin İngilizce öğretmenlerinin dil öğretme özyeterliklerine katkısının incelenmesi
Investigation of the contribution of EU projects to the English teachers' language teaching self efficiency
  1. Tez No: 911197
  2. Yazar: HATİCE GENÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLENAZ SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı, AB projelerinin İngilizce öğretmenlerinin dil öğretme öz yeterliklerine katkısını incelemektir. Araştırmada, nicel ve nitel veri toplama yöntemlerinin birlikte kullanılmasına hizmet eden karma desen yöntemlerinden“eş zamanlı çeşitleme”yöntemi kullanılmıştır. Örneklem olarak,“amaçlı örneklem yöntemlerinden kolay ulaşılabilir durum örneklemesi”seçilmiştir. Araştırmanın örneklemini, Manisa ilinde görev yapan ve eTwinning veya erasmus projelerine katılan 160 İngilizce öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri,“demografik bilgiler, dil öğretme öz yeterlik ölçeği ve yarı yapılandırılmış görüşme formu”olmak üzere üç bölümden oluşan veri toplama aracı ile toplanmıştır. Araştırmacı tarafından hazırlanan ve demografik bilgileri içeren birinci bölüm;“cinsiyet, yaş, mesleki kıdem, eğitim düzeyi, mezun olunan program, görev yeri, katıldıkları proje türü, erasmus+ ve eTwinning proje sayısı”değişkenlerinden oluşmaktadır. Veri toplama aracının ikinci bölümünde; Deregözü ve Gündoğar (2020) tarafından hazırlanan, geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılmış olan“Dil Öğretme Öz Yeterlik Ölçeği”, üçüncü bölümünde ise, araştırmacı tarafından uzman görüşü alınarak hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu yer almaktadır. Kişisel bilgi formunda yer alan verilerin analizi için frekans ve yüzde kullanılmıştır. Nicel verilerin analizi, SPSS 27 programı ile yapılmıştır. Nitel verilerin analizi ise, içerik analizine tabi tutulmuştur. Nicel verilerin normallik testi sonucunda parametrik testler olan t testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Çalışmada İngilizce öğretmenlerinin dil öğretme öz yeterliği ölçeği genel puan ortalamasının“çok yüksek”düzeyde olduğu görülmektedir. Ayrıca, eğitim durumu değişkeninin, planlama alt boyutunda lisansüstü eğitim mezunu öğretmenlerin lehine ve katıldıkları erasmus+ ve eTwinning proje sayısı daha fazla proje yapanların lehine istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Bunun yanında, İngilizce öğretmenleri; AB projelerini faydalı bulduklarını, kişisel ve mesleki gelişim nedenleri ile AB projelerine katıldıklarını, AB projelerinin dil öğretme öz yeterliklerine katkı sağladığını, ESEP platformunun faydalı ancak kullanımın zor olduğunu ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the contribution of EU projects to the English teachers' language teaching self efficiency. In the research, the“concurrent triangulation”method, one of the mixed design methods that utilizes use quantitative and qualitative data collection methods together, was used. As the sample“easily accessible case sampling, one of the purposeful sampling methods”was chosen. The sample of the research consisted of 160 English teachers working in Manisa who participated in eTwinning or Erasmus+ projects. The data of the research was collected with a data collection tool comprising three sections:“demographic information, language teaching self-efficacy scale and semi-structured interview form”. The first part, prepared by the researcher and containing demographic information; consisted of the variables“gender, age, professional seniority, education level, graduated program, workplace, type of project participated in, number of erasmus+ and eTwinning projects joined”. In the second part of the data collection tool there is“Language Teaching Self-Efficacy Scale”, prepared by Deregözü and Gündoğar (2020), with established validity and reliability studies, and in the third part, a semi-structured interview form designed by the researcher with expert consultation. To analyze the data in the personal information form frequency and percentage were used. Analysis of quantitative data was done with SPSS 27 program. Qualitative data were subjected to content analysis. After normality test of quantitative data, parametric tests such as t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used. The findings revealed that English teachers' overall mean scores on the Language Teaching Self-Efficacy Scale were at a“very high”level. In addition, a statistically significant difference was detected in the planning sub-dimension favoring teachers with postgraduate education and those participating in a greater number of Erasmus+ and eTwinning projects. Besides English teachers reported that they found EU projects beneficial, that they participated in EU projects for personal and professional development reasons, that EU projects contributed to their language teaching self-efficacy, and that the ESEP platform was useful but difficult to use.