Mimari mekan prensiplerinin video oyunu mekanlarının tasarımında kullanımı
Application of architectural space principles in video game space design
  1. Tez No: 911204
  2. Yazar: EMİNE DEREN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET İNCEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Video oyunları, oyuncular ile sanal dünyalar arasında etkileşimi sağlayan temel unsurlardan biri olan mekan üzerinden şekillenmektedir. Mekan, oyuncunun anlaması beklenen hikâye, hissetmesi istenilen duygular ve yaşayacağı deneyimin aracı olarak merkezi bir rol oynamaktadır. Oyun gerçekliğe yaklaştıkça, mimari tasarım prensiplerinin oyun içinde kullanım gereksinimi de artacaktır. Oyunun gerçeklik yanılsaması, bu mimari prensiplerin eksikliğinde zayıflamakta ve oyun gerçekliğini yitirmektedir. Sürükleyici bir deneyimde, oyuncular mimari prensiplerin eksikliğini hissederek, oyunun sanal mekanını yeniden fark etmeye başlayacaklardır. Bu durum, oyuncunun oyuna olan bağlılığını ve deneyiminin derinliğini olumsuz etkileyecektir. Mimari tasarımda kullanılan unsurlar, video oyunlarına entegre edildiğinde, mekanın gerçekçiliğini ve deneyimini artırma potansiyeline sahiptir. Bu çalışma, mimari mekan tasarımında kullanılan prensiplerin video oyunu mekanlarında bilinçli ve amaca uygun bir şekilde nasıl uygulanabileceğini detaylı bir biçimde incelemekte ve mekanların özgünlüğü, yönlendirmesi ve deneyime etkisi kapsamlı bir şekilde değerlendirilmektedir. Mimari mekan prensiplerinin video oyunları içerisindeki kullanımı, oyuncuların deneyimlerini nasıl şekillendirdiği açısından önemli bir konudur. Örneğin, oyunlarda yolların kullanımı, bölgelerin yerleşimi, sınırların koyulması, oyunun konsepti ve bütünlüğü genel olarak oyun deneyimlerini belirleyen kararlardır. Bu bağlamda, mimari mekan tasarımının oyunların deneyimindeki yeri bu çalışma içerisinde detaylı bir şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Video games are shaped by space, which plays a critical role in interaction between players and virtual worlds. Space functions as a medium through which players understand the narrative, feel desired emotions, and experiences. As games seek realism, the need to apply architectural design principles within the gamespace increases. The illusion of reality weakens in the absence of these principles, leading to a loss of credibility. In immersive experiences, players may notice the absence of architectural principles, heightening their awareness of the game's virtual nature. This realization may affect their connection to the game and the depth of their experience. When effectively integrated into, architectural design elements can enhance both realism and the overall experience. This study examines how architectural design principles can be deliberately applied within video game settings. In this context, the originality of spaces, their navigational aspects, and their impact on player experience will be comprehensively evaluated. The application of architectural space principles within video games is crucial for shaping player experiences. Decisions regarding the design of pathways, the arrangement of areas, the establishment of boundaries, concept of the game and the integrity of the gamespace are fundamental choices that influence overall experience of the game. The significance of architectural space principles in video game design plays a critical role in deepening game worlds and enriching player experiences. Consequently, this study thoroughly investigates the role of architectural space design in enhancing gameplay.