Ortaokul matematik öğretim programlarının matematiksel ilişkilendirme becerisi açısından incelenmesi
Examination of middle school mathematics curricula in terms of mathematical connection skill
  1. Tez No: 911205
  2. Yazar: ŞULE NUR OĞUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM SEVGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Öğretmenlerin öğretim programında yer alan amaçlar doğrultusunda bilgi ve becerileri kazandırabilmeleri ancak kazanımların bu amaçlara uygun olarak hazırlanmasıyla mümkündür. Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan 2018 ve 2024 matematik dersi öğretim programı (5–8. sınıflar), matematiksel içeriğin aktarımının ötesinde birtakım becerilerin gelişimi ve değerlerin öğrencilere kazandırılmasını hedeflemektedir. Bu becerilerden biri de matematiksel ilişkilendirme becerisidir. Araştırmanın amacı; 2018 ve 2024 ortaokul matematik öğretim programlarının ilişkilendirme becerisini kazandırmaya ne düzeyde hizmet ettiğini tespit etmek ve ilişkilendirme becerisi bağlamında iki programı karşılaştırmaktır. Matematik disiplini açısından düşünüldüğünde matematik öğretim programının; matematiğin öğrenilmesinde, öğretilmesinde ve anlamlandırılmasında önemli bir rolü vardır. Bu nedenle, matematik öğretim programının ilişkilendirme becerisi açısından ele alınması önem arz etmektedir. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden doküman analizi deseni seçilmiştir. Kazanımların ve öğrenme çıktılarının sınıflandırılması amacıyla araştırmada içerik analizi tekniği kullanılmıştır. İncelenen programlarda; en fazla kavramlar arası ilişkilendirme, en az farklı disiplinlerle ilişkilendirme becerisi yer almaktadır. 2024 programında 2018 programına kıyasla daha çok ilişkilendirme becerisine yer verildiği görülmüştür. Araştırmadan elde edilen bulgular, programda var olan eksiklikleri giderme noktasında matematik öğretim programlarını hazırlayanlar tarafından veri kaynağı olarak kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
The ability of teachers to impart knowledge and skills in line with the objectives outlined in the curriculum can only be achieved if the learning outcomes are prepared in accordance with these goals. The mathematics curriculum (grades 5–8) prepared by the Ministry of National Education of the Republic of Turkey for 2018 and 2024 aims not only to convey mathematical content but also to develop certain skills and instill values in students. One of these skills is mathematical connection skills. The purpose of this research is to determine the extent to which the 2018 and 2024 middle school mathematics curricula serve to develop connection skills and to compare the two programs in the context of connection skills. From the perspective of the mathematics discipline, the mathematics curriculum plays a significant role in learning, teaching, and understanding mathematics. Therefore, examining the curriculum in terms of connection skills is of great importance. In this study, the document analysis design, a qualitative research method, has been chosen. The content analysis technique has been used to classify the learning outcomes and outputs. In the examined programs, the emphasis is placed on inter-conceptual connections, while connections with different disciplines are the least addressed. It has been observed that the 2024 curriculum includes more connection skills compared to the 2018 curriculum. The findings of the study can be used as a data source by those who prepare mathematics curricula to address the existing deficiencies in the program.