Cumhuriyetten günümüze sosyal bilgiler ve T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ders kitaplarında Atatürk'ün Nutuk adlı eserinin yeri ve önemi
The place and importance of Atatürk's work called Nutuk in the course books of social studies and Turkish Republic history and Kemalism from the republic to present
- Tez No: 911207
- Danışmanlar: PROF. DR. ELVAN YALÇINKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 647
Özet
Vatan ve millet sevgisi; milletin bağımsızlığı, vatanın bütünlüğü gibi konuların öğrenciye kazandırılması ve Türk bağımsızlık mücadelesinin kavratılması; milli bağımsızlığı anlama ve benimseme noktasında şüphesiz ki T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile Sosyal Bilgiler dersi çok önemli bir yere sahiptir. Bu dersler, bir devre ışık tutmak ve Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş sürecini kavramak açısından oldukça önemlidir. Bu noktada öğrenimi kolaylaştırıcı ve kalıcı öğrenmeleri sağlayıcı unsurları göz ardı etmemek gerekir. Bu unsurların başında ise tarihi kitaplar, hatıratlar ve birincil kaynaklar gelmektedir. Bu amaçla Nutuk adlı eserden eğitim öğretim sürecinde faydalanmak önem arz etmektedir. Nutuk'u bir devrin analizi olarak kabul etmek, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ve Sosyal Bilgiler dersi kapsamında bize ışık tutacak bir materyal olarak görmek gerekir. Olay ve olguları hikayeleştirmeden, olay ve durumlara doğrudan ve tarafsız olarak yer veren bu eserin kalıcı öğrenmeleri sağlamada yeri yadsınamaz bir gerçektir. Bu gerçeklik ise objektif tarih anlayışını oluşturmaktadır. Nutuk; yazanın yapana sadık kaldığı, belgelere dayanan eşsiz bir eser olması nedeniyle kurtuluş savaşı konularının öğretiminde kullanılması gereken bir kaynaktır. Bu araştırmanın amacı, Sosyal Bilgiler ve T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük derslerinde Nutuk'un ne ölçüde yer aldığını ve bunun tarih öğretimi noktasındaki önemini ortaya koymaktır. Bu amaçla Cumhuriyetten günümüze ders kitapları incelemiştir. Bu araştırmada doküman analizi kullanılmıştır. Veriler literatür tarama yöntemi ile desteklenmiş, ulaşılan örnek olay ve olgulara; ayrıca ders kitaplarındaki verilere olduğu gibi yer verilmiştir. Araştırma neticesinde Cumhuriyetten günümüze Sosyal Bilgiler ve T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ders kitaplarında Nutuk'tan önemli ölçüde yararlanıldığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The courses of The Republic of Turkey Revolution History and Kemalism and Social Studies undoubtedly has a very important role in teaching students the subjects such as love of country and nation, independence of the nation, integrity of the country and in understanding and embracing national independence. These lessons are very important in terms of shedding light on an era and understanding the founding process of the Republic of Türkiye. At this point, the factors that facilitate learning and provide permanent learning shouldn't be ignored. The most important of these elements are historical books, memoirs and primary sources. For this purpose, it is important to benefit from the work called Nutuk in the education process. It is necessary to accept the Nutuk as an analysis of an era and to see it as a material that will shed light on us within the scope of the courses of the Republic of Turkey Revolution History and Kemalism and Social Studies. It is an undeniable fact that this work, which includes events and situations directly and impartially, without narrating them, has an undeniable place in providing permanent learning. This reality constitutes the objective understanding of history. Nutuk; It is a resource that should be used in teaching the subjects of the War of Independence, as it is a unique work based on documents, where the author remains faithful to the creator. The purpose of this research is to reveal what extent the Nutuk is included in the courses of the Republic of Turkey Revolution History and Kemalism and Social Studies and its importance in terms of history teaching. For this purpose, textbooks from the Republic to the present were included in the scope of analysis. Document analysis was used in this research. The data was supported by the literature review method, and the obtained case studies and facts, as well as the data in the textbooks, were included as is. As a result of the research, it was concluded that Nutuk has been used to a great extent in the Republic of Turkey Revolution History and Kemalism and Social Studies textbooks from the Republic to the present day.