Okul müdürlerinin temel psikolojik ihtiyaçlarına ilişkin görüşleri (Kahramanmaraş ili örneği)
Opinions of school principals on their basic psychological needs (example of Kahramanmaraş province)
  1. Tez No: 911206
  2. Yazar: ADEM ÇANGAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇELİKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı, 2023-2024 eğitim öğretim yılında Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı Kahramanmaraş İli örneğindeki devlet okullarında görev yapan okul müdürlerinin temel psikolojik ihtiyaçlarına ilişkin görüşlerini tespit etmektir. Araştırmada nitel araştırma yöntemi benimsenmiştir. Araştırma için gerekli veriler birinci bölümde demografik bilgi formuyla, ikinci bölümde ise uzman görüşü alarak geliştirilen ve yarı yapılandırılmış görüşme formuyla elde edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2023-2024 eğitim öğretim yılında Kahramanmaraş ili Göksun ilçesindeki 52 anaokulu, ilkokul, ortaokul ve farklı türdeki liselerde bulunan 36 okul müdürü oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma grubu, maksimum çeşitlilik yöntemi ile belirlenen 12 okul müdüründen oluşmaktadır. Elde edilen verilerin analizi, içerik analizi ile yapılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre; okul müdürlerinin“takdir edilmek'', ”sevgi'',“saygınlık”,“adalet'', ”düzen'' ve“itibar'' kavramlarıyla belirtmiş oldukları görüşlerinden ”özerklik'' alanında temel psikolojik ihtiyaçlarının olduğu, diğer meslektaşları ile kurdukları iletişim sonucunda“empati”,“işbirliği”,“güvenlik'', ”eğlence“, ”mesleki heves“ ve ”sohbet“ kavramları ile belirtmiş oldukları görüşlerinden ”ilişkili olma'' alanında psikolojik ihtiyaçlarının olduğu ve bu ihtiyaçlarını giderdikleri,“başarı”,“mevzuat”,“okul ihtiyaçlarının karşılanması”kavramları ile belirtmiş oldukları görüşlerinden "yeterlilik'' alanında psikolojik ihtiyaçlarının olduğu ve bu ihtiyaçların giderildiğinde kendilerini rahat ve huzurlu hissettikleri gözlemlenmiştir. Okul müdürlerinin psikolojik ihtiyaçları ile iş doyumları arasında da doğrudan bir ilişki olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the views of school principals working in public schools in Kahramanmaraş province, affiliated to the Ministry of National Education, on their basic psychological needs in the 2023-2024 academic year. Qualitative research method was adopted in the study. The data required for the research were obtained in the first part with a demographic information form and in the second part with a semi-structured interview form developed by taking expert opinion. The study group of the research consists of 36 school principals in 52 kindergartens, primary schools, secondary schools and different types of high schools in Göksun district of Kahramanmaraş province in the 2023-2024 academic year. The study group of the research consists of 12 school principals determined by the maximum diversity method. The data obtained were analyzed by content analysis. According to the results of the research; school principals have basic psychological needs in the field of“autonomy”,“empathy”,“cooperation”,“security”,“fun”as a result of their communication with other colleagues, It has been observed that they have psychological needs in the field of“being related”from their views expressed with the concepts of“professional enthusiasm”and“conversation”and that they fulfill these needs, and that they have psychological needs in the field of“competence”from their views expressed with the concepts of“success”,“legislation”,“meeting school needs”and that they feel comfortable and peaceful when these needs are fulfilled. It was also observed that there was a direct relationship between school principals' psychological needs and their job satisfaction.