Prostat kanserinde transrektal ultrasonografi ve magnetik rezonans görüntüleme yöntemlerinin tanı ve evrelemedeki yeri
The Value of transrectal ultrasonography and magnetic resonance imaging in the diagnosis and staging of prostatic carcinoma
- Tez No: 91122
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET CANDAN DURAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Ekim 1996 - Mayıs 1998 tarihleri arasında fizik muayene ve laboratuvar bulguları ile prostat kanserinden şüphelenilen 55 olguya TRUS ve endorektal koil ile MR tetkikleri yapıldı. Malign lezyonlar tespit edilmeye ve MR ile evre- lemeye çalışıldı. Malign lezyon tanısı TRUS eşliğinde yapılan 6 kadran pros tat biyopsisi ile konuldu. Çalışmamızdaki 55 hastanın ortalama yaşı 67.4 idi. Olgulara yapılan TRUS ile sensitivite ve spesifite değerleri sırasıyla % 53 ve % 78 olarak bulun du. Endorektal koil ile yapılan MR tetkikinde ise sensitivite % 88, spesifite % 97 olarak bulundu. Prostat kanseri şüpheli olgularda sensitivite ve spesifite değerleri fazla yüksek olmasa da kullanımının kolay ve ucuz olması nedeniyle ilk başvuru lacak yöntemin TRUS olduğu kanısına vardık. MR ise prostat kanseri tanısında TRUS'a göre daha yüksek doğruluk ora nına sahip radyolojik bir modalitedir. Fakat MR tetkikini kanseri tespitten çok, lezyonlu olgularda evreleme amacıyla yapmak gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
78 SUMMARY We have obtained TRUS and MR with endorectal coil from 55 patients who have been suspected, by physical examination and laboratory findings, to have prostat cancer. We have tried to detect malign lesions and to stage them with MR. The diagnosis of maling lesions has been established by the biopsies taken from six zones by the guidance of TRUS. The mean age of our 55 patients was 67.4. In our cases the sensitivity and spesifity of TRUS was as following 53 %, 78 %. In these cases the sensitivity of MR was 88 % and it's spesifity was 97 %. Though the spesifity and sensitivity of TRUS was not high in prostat cancer suspected cases. The facility and costefectiveness of this technique made US think that TRUS was the first method to use. MR is a radiologic modality which has a greater validity ratio then TRUS in detecting prostat cancer. But MR should rather be used to stage the lesions then to detect them.