Erciyes Üniversitesi Gevher Nesibe Hastanesi'ne başvuran 0-5 yaş grubu ishalli çocukların epidemiyolojik açıdan değerlendirilmesi
- Tez No: 91123
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN GÜNAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
7. ÖZET Bu çalışma, 1 Haziran 1998'den 30 Eylül 1998'e kadar, sadece hafta içi olmak üzere mesai saatleri içerisinde Erciyes Üniversitesi Gevher Nesibe Hastanesi genel çocuk polikliniği ve acil çocuk polikliniğine akut ishal nedeniyle başvuran 0-5 yaş grubu tüm bebek ve pocuklar üzerinde_yapılmıştır. Çalışmanın amacı, akut ishal nedeniyle başvuran çocukların epidemiyolojik özelliklerini belirlemek, ailelerin ishal konusundaki tutum ve davranışlarını değerlendirmek ve üçüncü basamak sağlık kuruluşunda ishalli çocuklara, tam ve tedavi amacıyla yapılan işlemlerin maliyetini incelemektir. Erciyes Üniversitesi Gevher Nesibe Hastanesi'ne başvurmadan önce, ailelerin % 28.7'si sağlık ocağına, % 38.4'ü kamu hastanelerine, % 19.5'i özel sağlık kurumlarına başvurmuşlardır. Ancak, ailelerin % 35,4'ü doktor şevkli olarak, % 64.6'sı doktor önerisi olmadan hastanemize başvurmuşlardır. İshalli çocukların % 20.7'si daha önce ishal tozu (ORS) kullanmışlardır. Araştırma grubundaki çocukların % 55.5'i_genel çocuk polikliniğine, % 44.5'i çocuk acil polikliniğine başvurmuşlardır. Hastanemizde yapılan işlemler sonucunda,, çocukların % 63. 4'ü ayaktan tedavi edilmiş., % 22.6'sı acil poliklinikte gözleme alınmış, % 11.6'sı klinik tedaviye alınmış, % 2.4^ diğer polikliniklere gönderilmiştir. Klinik tedaviye alınan çocukların bir tanesi (klinik tedaviye alman çocukların % 5.2'si, tüm ishalli çocukların % 0.6'sı) klinik tedaviye rağmen kaybedilmiştir.80 Çocukların % 19*unda dehidratasyon belirlenmiştir. Annelerin öğrenim durumu, ailelerin aylık ^gelirleri, bağlı bulundukları soşyal_güvence durumları ve çocukların ağırlık persentil değerleri ile, ishalli çocuklarda dehidratasyon görülme sıklığı arasındaki ilişki, istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. İshalli vakaların ortalama tam gideri 31.55±23.03 USD, klinik tedaviye alınan çocuklar için ortalama yatış gideri 322.91±255.73 USD ve bütün çocukların ortalama tam ve tedavi_gideri 75.71±134.70 USD olarak belirlenmiştir. Ailelerin, aylık gelir ortalamaları ise, araştırma döneminde 369.6±296.1 USD olarak bulunmuştur. Sosyokültürel ve ekonomik düzey düşüklüğü ile, tam ve tedavi giderleri arasında anlamlı ilişkiler belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : İshal, Epidemiyoloji, Tanı, Maliyet
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY This research has been done -during.first of June and 30th of September in 1998 only during the official working hours of the week on all infants and children between 0-5 years old who have applied to the_general child policlinic and emergency child policlinic of Erciyes University Gevher Nesibe Hospital because of acute diarrhea. The objective of this research was to evaluate the epidemiological specialites of the children who applied because of acute diarrhea, to evaluate the attitude and behaviour of the families concerning acute diarrhea and to evaluate the cost of diagnosis and treatment of acute diarrhea at a third stage health institution. Before applying to Erciyes University Gevher Nesibe Hospital, 28.7% of the families applied to health center, 38.4% applied to..public hospitals, and 19.5% applied to private health institutions. However, 35.4% of the families have been sent to Gevher Nesibe hospital by a physician; 64.6% have applied to Gevher Nesibe Hospital without a physicians recomendation. 20.7% of the children who had diarrhea have used diarrhea_powder (ORF) before. 55.5% of the children at the research group have applied to the general child policlinic and 44.5% of them have applied to the emergency policlinic. After the processes carried out in Gevher Nesibe Hospital 63.4% of the children have been subjected to ambulatory treatment, 22.6% have been taken to emergency policlinic for observation; 11.6% have been subjected to clinical treatment and82 2.4% of them have been sent to other policlinics. One of the children who has been accepted to clinical treatment (5.2% of the children who have been accepted to clinical treatment, 0.6% of all the children with diarrhea) despite this treatment has died. Dehydration has been determined in 19% of the children. It has been found that it was a statistically meaningful difference between the educational level of mothers, monthly income of families, their social security status and weight percentiles of the children and the dehydration rate among children with diarrhea. It has been determined that the average diagnosis expenses of diarrhea cases was 31.55±23.03 USD, the average bedding expenses of the children taken to clinical treatment was 322.91±255.73 USD, and the average diagnosis and treatment expenses for all the children was 75.71±134.70 USD. During the research period the monthly average income of families was found to be 369.6±296.1 USD. It has been found that there is a meaningful relationship between low sociocultural and economic level and the diagnosis and treatment expenses. Key Words : Dirrhea, Epidemiology, DiagnosiSj Cost