Subklinik intestinal iskemi-reperfüzyon hasarında bakteriyel translokasyon
Bacterial translocation in subclinical intestinal ischemia-reperfusion injury
- Tez No: 91121
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KÜÇÜKAYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Bakteriyel translokasyon, multipl organ yetmezliği (MOY) ve nedeni bilinmeyen sepsis gelişiminde önemli rol oynar. Daha önce yapılan çalışmalarda rat ince barsağında subklinik iskemi-reperfüzyon (İ/R) hasarında permeabiiite artışı gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı, subklinik intestinal l/R hasarında polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) ile bakteriyel translokasyonu araştırmaktır. Çalışma Ocak-Mayıs 1998 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hakan Çetinsaya Deneysel ve Klinik Araştırma Merkezinde, her birinde 20 adet 6 haftalık rat bulunan 3 grupta yapıldı. 1. Grup (İ/R grubu) ratlara gavajdan 1010 E. coli verilip ardından laparotomi ve superior mezenterik arter'e (SMA) mikrovasküler klemp ile 10 dakika oklüzyon ve 30 dakika reperfüzyon uygulandı. 2. Grup (kontrol grubu) ratlara l/R uygulanmaksızın, gavajdan E. coli verildi ve 3. Grup sham grubu, işlem sonunda her ratın portal 45veninden 3 ml kan, çekuma komşu MLN ve ileumdan doku örnekleri alındı. Kan ve MLN'de PCR tekniği ile E.coli DNA'sı araştırıldı ve ileum histopatolojik olarak incelendi. Sonuçlar“Fisher's exact”ve“McNemar”testleri ile değerlendirildi. Iskemi-reperfüzyon grubunda MLN'de 6/20 (% 30), kan da 2/20 ( % 10 ) E. coli DNA'sı tesbit edildi; kontrol ve sham grubunda translokasyon tesbit edilmedi (p < 0.05). Grupların ileumunda yapılan histopatolojik incelemede önemli bir değişiklik tesbit edilmedi. Bu sonuçlar sepsis ve MOY için odak olduğu bilinen bakteriyel translokasyon un, subklinik intestinal l/R hasarında da olduğunu ve bakteriyel translokasyon tesbitinde PCR tekniğinin hassas ve çabuk sonuç vermesi bakımından uygun bir teknik olduğunu ortaya koymuştur. 46
Özet (Çeviri)
SUMMARY Bacterial translocation has been a major contributing factor in the development of sepsis of unknown origin and multiple organ failure sydrome (MOF). In previous studies, it has shown that subclinical ischemia reperfusion (l/R) injury results in an increase in mucosal permeability in small intestine of rat. The purpose of this study was to evaluate the detection of bacterial translocation following subclinical ischemia reperfusion injury in a rat model with polymerase chain reaction (PCR) tecnique. This study was performed in Erciyes University Medical Faculty Hakan Çetinsaya Clinical and Experimental Research Center between January and May 1998. In 6 week old weanling rats were divided into 3 groups consisting of 20 rats for each. Experimental group included rats gavaged with 1010 E. coli followed by superior mesentery artery occluded for 10 minutes with a microvascular clamp and then reperfused for 30 minutes. Controls included rats gavaged with 1010 E. coli only and sham group. After procedure, 3ml blood 47was obtained from portal vein. The terminal ileum and mesenteric lymph node (MLN) near the terminal ileum were removed from each rat. E. coli DNA was detected in blood and MLN samples by PCR. Histological changes were examined in the specimens obtained from the intestinal tissue. Comparision of groups for detection of bacterial DNA Fisher's exact test and McNemar test methods were used. E. coli DNA detection in l/R group animals was 6/20 (30%) in the MLN and 2/20 (10%) in the blood. PCR was negative in all rats in the control and the sham groups (p < 0.05). There were no significant differences in the histological examination of rat intestines. This data suggest that subclinical intestinal l/R injury results in bacterial translocation which was major contributing factor in the development of sepsis and MOF sydrome, at the same time PCR is higly sensitive and rapid method can be used for the presence of microbial DNA which could be originating from the gut. 48