Nigehbân Cemiyet-i Askeriyesi (1919-1920)
Nigehbân Cemiyet-i Askeriyesi (1919-1920)
  1. Tez No: 911261
  2. Yazar: SERDAR ŞAKİR ILICA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN TÜRKKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bu çalışma ile Nigehbân Cemiyet-i Askeriyesi'nin kuruluşunu, faaliyetlerini ve etkilerini incelenmiştir. Çalışmada Cemiyetin tarihî ve siyasi bağlamı, kuruluş süreci, üyeleri, faaliyetleri ve etkileri üzerinde durularak, Osmanlı Devleti'nin çöküş sürecinde önemli bir aktör olan Nigehbân Cemiyet-i Askeriyesi'nin rolünün ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the establishment, activities, and impacts of the Nigehbân Cemiyet-i Askeriyesi. The study focuses on the historical and political context of the Society, its foundation process, members, activities, and influence. By doing so, it highlights the role of the Nigehbân Cemiyet-i Askeriyesi as a significant actor during the decline of the Ottoman Empire.