Streptozotosin ile diyabet oluşturulmuş sıçanlarda elma sirkesi takviyesi ile farklı egzersiz uygulamalarının metabolik ve inflamatuar biyobelirteçleri ile adiponektin betatrofin ve irisin üzerine etkisi
Effect of different exercise applications with apple cider vinegar supplementation on metabolic and inflammatory biomarkers and adiponectin betatrophin and irisin in rats induced with streptozotocin diabetes
  1. Tez No: 911274
  2. Yazar: MEHMET KAAN AKAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZARİFE PANCAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, streptozotosin ile diyabet oluşturulmuş Wistar Albino sıçanlarda elma sirkesi takviyesinin metabolik ve inflamatuar biyobelirteçler ile adiponektin, betatropin ve irisin düzeyleri üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, her grupta 8 sıçan (n=8) olacak şekilde toplam 80 sıçan üzerinde yürütülmüş ve sıçanlar 10 farklı gruba rastgele dağıtılmıştır. Gruplar, kontrol, sham, diyabet, diyabet+takviye, diyabet+düşük, orta ve yüksek şiddetli treadmill egzersizi, diyabet+takviye+düşük, orta ve yüksek şiddetli treadmill egzersizi gruplarından oluşmaktadır. Diyabetli gruplarda streptozotosin ile diyabet modeli oluşturulmuş, takviye gruplarına gavaj yoluyla elma sirkesi verilmiştir. Egzersiz gruplarına, adaptasyon sürecinin ardından 4 hafta boyunca düşük, orta ve yüksek şiddetli treadmill egzersizleri uygulanmıştır. Deney sürecinin sonunda, elde edilen kan örnekleri ELISA yöntemi ile analiz edilmiştir. Gruplar arasındaki farkların analizinde tekrarlı ölçümlerde tek yönlü varyans analizi ve post hoc analizinde Tukey testi kullanılmıştır. Çalışma bulguları, diyabetik sıçanlarda sağlıklı kontrol grubuna kıyasla adiponektin, betatrofin, irisin, IL-6, TNF-α, AST, ALT, insülinde önemli seviyede bozulmalar olduğunu göstermiştir. Tek başına elma sirkesi takviyesinin, diyabetik sıçanlarda betatrofin, IL-6, TNF-α, AST, ALT ve insülin gibi biyobelirteçlerde anlamlı iyileşme sağladığı tespit edilmiştir. Egzersiz uygulanan diyabetik sıçanlarda ise belirli biyobelirteçlerde iyileşmeler gözlenmiş olup, düşük ve orta şiddetli egzersizlerin yüksek şiddetli egzersizlere göre daha olumlu etkiler yarattığı belirlenmiştir. Elma sirkesi ve egzersizin birlikte uygulandığı diyabetik gruplarda da benzer şekilde bazı biyobelirteçlerde anlamlı iyileşmeler saptanmış ve burada da düşük ve orta şiddetli egzersizlerin yüksek şiddetli egzersizlere kıyasla daha faydalı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak, elma sirkesi takviyesi, egzersiz ve bu iki müdahalenin kombinasyonu, diyabetik sıçanlarda metabolik ve inflamatuar biyobelirteçler üzerinde olumlu etkiler göstermiştir. Ancak, düşük ve orta şiddetli egzersiz uygulamalarının yüksek şiddetli egzersizlere göre daha etkili olduğu ve tercih edilmesi gerektiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of apple cider vinegar supplementation on metabolic and inflammatory biomarkers and adiponectin, betatropin and irisin levels in Wistar Albino rats with streptozotocin-induced diabetes. The study was conducted on a total of 80 rats with 8 rats in each group (n=8) and the rats were randomly distributed into 10 different groups. The groups consisted of control, sham, diabetes, diabetes+supplementation, diabetes+low, moderate and high intensity treadmill exercise, diabetes+supplementation+low, moderate and high intensity treadmill exercise. Diabetes model was established with streptozotocin in the diabetic groups, and apple cider vinegar was given to the supplement groups by gavage. After the adaptation period, low, moderate and high intensity treadmill exercises were applied to the exercise groups for 4 weeks. At the end of the experimental period, blood samples were analyzed by ELISA method. One-way repeated measures analysis of variance was used to analyze the differences between the groups and Tukey test was used for post hoc analysis. The findings of the study showed that diabetic rats had significant impairments in adiponectin, betatrophin, irisin, IL-6, TNF-α, AST, ALT, insulin compared to the healthy control group. Apple cider vinegar supplementation alone was found to significantly improve biomarkers such as betatrophin, IL-6, TNF-α, AST, ALT and insulin in diabetic rats. In diabetic rats subjected to exercise, improvements were observed in certain biomarkers, and it was determined that low and moderate intensity exercise had more favorable effects than high intensity exercise. Similarly, significant improvements in some biomarkers were found in the diabetic groups in which apple cider vinegar and exercise were administered together, and it was concluded that low- and moderate-intensity exercise was more beneficial than high-intensity exercise. In conclusion, apple cider vinegar supplementation, exercise and the combination of these two interventions showed positive effects on metabolic and inflammatory biomarkers in diabetic rats. However, it can be said that low- and moderate-intensity exercise interventions are more effective than high-intensity exercise and should be preferred.