İnsan granüloza hücre kültüründe omentinin östradiol ve progesteron salınması üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of omentin on estradiol and progesterone release in human granulosa cell culture
- Tez No: 911275
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞLA ZÜBEYDE KÖPRÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: YÜKSEK İHTİSAS ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kadın infertilitesi, milyonlarca kadını etkileyen ve dünya çapında görülen bir halk sağlığı sorunudur. Günümüzde infertilite tedavisinde yardımcı üreme teknikleri hızla gelişmektedir. İnsan ovaryum foliküllerinde oositi çevreleyen granüloza hücrelerinin omentin gibi bazı adipokinleri eksprese ettiği bilinmektedir. Ovaryum tarafından üretilen omentin folikülogenezi, ovulasyonu ve steroidogenezi parakrin ve otokrin şekilde düzenleyebilmektedir. Bu nedenle omentin seviyelerindeki değişimlerin ovaryumla ilgili bozukluklarla ilişkili olabileceği görülmektedir. Omentinin luteinize ve nonluteinize granüloza hücrelerindeki hormonal etkileri arasındaki farklılıklar, omentinin ovaryum üzerinde hormonal olarak düzenleyici etkisinin olabileceğini göstermektedir. Tez çalışmasında Polikistik Over Sendromu görülen kişilerin hücrelerinde FSH uyarımı sonucu omentinin östradiol ve progesteron üzerine etkileri değerlendirilmiştir. Bu amaç doğrultusunda; insan kaynaklı granüloza hücreleri kültüre edilerek, hücrelere farklı dozlarda omentin, FSH ve FSH + omentin uygulanmıştır. Granüloza hücrelerinin 48 saatlik kültür sonrası kültür ortamına salgıladığı östradiol ve progesteron seviyeleri ELISA yöntemi ile ölçülmüştür. Sonuç olarak granüloza hücre kültürüne uygulanan omentinin bu hücrelerden östradiol ve progesteron salınmasını doza bağımlı olarak değiştirebileceği saptanmıştır. Ayrıca FSH'nin granüloza hücrelerinden östradiol ve progesteron salınması üzerindeki uyarıcı etkilerinin de omentin ile doza bağımlı olarak düzenlenebileceği gösterilmiştir. Omentin uyarımı ile östradiol ve progesteron seviyelerindeki farklılık PKOS'un patofizyolojisinin daha iyi anlaşılması için katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Female infertility is a public health problem, affecting millions of women and seen worldwide. Nowadays, assisted reproductive techniques are rapidly developing in the treatment of infertility. It is known that granulosa cells, surrounding the oocyte in human ovarian follicles express some adipokines such as omentin. Omentin produced by the ovary can regulate folliculogenesis, ovulation and steroidogenesis in a paracrine and autocrine manner. Therefore, changes in omentin levels may be related to ovarian disorders. The differences between the hormonal effects of omentin on luteinized and nonluteinized granulosa cells indicate that omentin may have hormonal regulatory effect on the ovary. In thesis study, the effects of omentin on estradiol and progesterone secretion as a result of FSH stimulation in the cells of women with Polycystic Ovary Syndrome were evaluated. For this purpose; human granulosa cells were cultured and treated with different doses of omentin, FSH and FSH + omentin. After 48 hours, the levels of estradiol and progesterone secreted by granulosa cells into the culture medium were evaluated by ELISA. As a result, it was determined that omentin-treated granulosa cells may change the estradiol and progesterone release from these cells in a dose-dependent manner. It was also shown that the stimulatory effects of FSH on estradiol and progesterone release from granulosa cells could be dose-dependently regulated by omentin. The difference in estradiol and progesterone levels with omentin stimulation may contribute to a better understanding of the pathophysiology of PCOS.