Kord kanı normoblast düzeyinin yenidoğan sarılığının öngörülmesindeki değerinin araştırılması
- Tez No: 911286
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE TOPAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Neonatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, zamanında doğan sağlıklı yenidoğan bebeklerde, kord kanındaki normoblast düzeyinin erken dönemde yenidoğan sarılığı gelişimini öngörmede etkisinin değerlendirilmesidir. Hastalar ve Yöntem: İleriye dönük olarak düzenlenen bu araştırmada Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 01.01.2016-01.04.2017 tarihleri arasında doğan, gebelik yaşı 35 hafta ve üzerindeki bebeklerde kord kanından alınan örneklerde periferik yayma ile normoblast sayısı değerlendirilmiş, tam kan sayımında ölçülen beyaz kan hücresinden oranlanarak“mutlak normoblast sayısı”hesaplanmıştır. Tüm bebekler sarılık gelişimi yönüyle postnatal 15. güne kadar transkutan bilirubin ölçümü ile izlenmiştir. Bulgular: Çalışmaya alınan toplam 149 sağlıklı term bebeğin % 32.2'sinde sarılık gelişmiştir. Sarılık gelişen ve sarılık olmayan bebekler arasında demografik özellikler bakımından anlamlı fark bulunmamıştır. Gruplar arasında kord kanı normoblast sayısı ve mutlak normoblast sayısı yönünden anlamlı istatistiksel fark saptanmıştır (p değerleri sırasıyla 0.001 ve 0.014). Sonuç:Kord kanında artmış normoblast düzeyinin yenidoğan bebeklerde hiperbilirubinemi gelişimini öngörmede belirteç olarak kullanılabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of the study is to evaluate the occurrence of early neonatal jaundice in the normoblasts in the cord blood in healthy term newborn babies. Patients and Methods: In this prospective study, normoblast numbers were evaluated by peripheral smear in cord blood samples taken from babies whose reproductive age was 35 weeks and above, born between 01.01.2016 and 01.04.2017 at Muğla Sıtkı Koçman University Training and Research Hospital. In the measurements made in the complete blood count,“absolute normoblast numbers”were calculated by proportioning the cells from the white blood. All babies were monitored with transcutaneous bilirubin symptoms throughout the development of jaundice until the 15th postnatal day. Results: Jaundice developed in 32.2% of a total of 149 healthy termites included in the study. There was no significant difference in demographic characteristics between jaundiced and non-jaundiced babies. There are significant differences between the groups in terms of cord blood normoblast numbers and absolute normoblast numbers (p values 0.001 and 0.014, respectively). Conclusion: It has been concluded that it can be used without any indication that hyperbilirubinemia does not develop in babies where cord blood growth and normoblasts do not reproduce.