Kronik non-spesifik bel ağrılı bireylerde kor stabilizasyon egzersizlerinin lomber multifidus kas morfolojisi, ağrı, fonksiyonellik ve kor stabilite üzerine etkisi
The effect of core stabilization exercises on lumbar multifidus muscle morphology, pain, functionality, and core stability in individuals with chronic non-specific low back pain
  1. Tez No: 911285
  2. Yazar: MEHMET AKİF GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL DEMİRDEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın amacı, kronik non-spesifik bel ağrısı (KNSBA) olan bireylerde kor stabilizasyon egzersizlerinin, klasik fizyoterapi egzersizlerine kıyasla ağrı şiddeti, fonksiyonel özür düzeyi, lumbopelvik kor stabilite ve lomber multifidus kası (LMF) kesit alanı (KA) ile yağ birikimi üzerindeki etkilerini incelemekti. Çalışmaya 20-61 yaş aralığında, KNSBA'lı 31 birey katıldı. Katılımcılar rastgele Kor Egzersiz Grubu (KEG, n=15) ve Klasik Fizyoterapi Grubu (KFG, n=16) olarak iki gruba ayrıldı. Çalışma protokolü öncesinde ve sonrasında katılımcıların ağrı şiddetleri Vizüel Analog Skala (VAS), fonksiyonel özür düzeyleri Oswestry Disabilite İndeksi (ODİ), lumbopelvik kor stabilite seviyeleri Sahrmann Core Stabilite Testi (SCST), L1-2'den L5-S1'e kadar olan LMF KA'lar manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ve LMF yağ birikimleri ise MRG görüntüleri üzerinden Goutallier Sınıflandırma Sistemi ile değerlendirildi. Çalışma, ilk dört hafta boyunca haftada beş gün fizyoterapist gözetiminde, sonraki dört hafta boyunca ise haftada üç gün ev tabanlı egzersizler ile sürdürüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of core stabilization exercises on pain intensity, functional disability levels, lumbopelvic core stability, and the lumbar multifidus muscle (LMF) cross-sectional area (CSA) and fat infiltration in individuals with chronic non-specific low back pain (CNSLBP), compared to classic physiotherapy exercises. Thirty-one CNSLBP patients aged 20–61 were randomly assigned to either the Core Exercise Group (CEG, n=15) or Classic Physiotherapy Group (CPG, n=16). Pain intensity (Visual Analog Scale), functional disability (Oswestry Disability Index), lumbopelvic core stability (Sahrmann Core Stability Test), LMF CSA (MRI from L1–2 to L5–S1), and LMF fat infiltration (Goutallier Classification on MRI) were assessed before and after the study. The study was supervised by a physiotherapist five days a week for the first four weeks, followed by home-based exercises three days a week during the subsequent four weeks.